🔴ÁRVÍZ: A Duna több szakaszán is elkezdődött a tetőzés, a vízügy szerint rengeteg a munka még és drámai károk keletkeztek - Percről-percre közvetítésünk az árvízi védekezés nyolcadik napjáról
ÉLŐ tudósítás!
22:25
Kedves olvasóink!
Ezzel a poszttal véget ért az OLKT szombati élő hírfolyama a Kelet-Közép-Európában lévő árvízről, amely Magyarországot is sújtja.
A nap legfontosabb eseményei a következők voltak:
- Az atomerőművet is nyaldossa a Duna - Készültség Pakson is
- Rendőrség: Azonnal fejezze be a lakosság a rakpartokon történő tömörülést illetve felszólítjuk a szülőket, hogy 14 éven aluli gyermek nem tartózkodhat a rakparton árvízi veszély alatt!
- Budapestet ostromolja a Duna
- Országos Vízügyi Főigazgatóság: Most a legnagyobb a terhelés a gátakon, előfordulhatnak szivárgások
- Embert kellett menteni az áradó Dunából!
- Az Útinform rendkívüli tájékoztatója, újabb autóutak kerültek árvízi zár alá
- Budapesten 820 cm-en tetőzni kezdett a Duna
Köszönjük egész napos figyelmüket, tartsanak velünk vasárnap is!
21:39
Fotókon a Duna tetőzése Budapestnél
A folyópart megtelt emberekkel a Lánchíd és a Margit híd között.
A folyó most már apad, de elhúzódó vízszintcsökkenésre kell számítani"
- írta Magyarország Kormánya közösségi oldalán.
21:02
Kövizig: lassú apadás indult, ahol már tetőztek a folyók
Már tapasztalható a lassú apadás Mosonmagyaróvárnál, Komáromnál, Esztergomnál, Budapestnél, azoknál a településeknél, ahol már túljutott az árhullám - közölte a Körös-vidéki Vízügyi Igazgatóság (Kövizig) közleményben az MTI-vel szombaton. A közleményben emlékeztetnek arra, hogy
a Lajta vízszintje Mosonmagyaróvárnál már pénteken elérte a tetőző vízszintet 286 centiméterrel; szintén aznap tetőzött a Duna Komáromnál 790 centiméterrel, míg Esztergomnál 752 centiméterrel. Budapesten a Duna szombaton, a hajnali órákban tetőzött 830 centiméterrel.
Az említett településeken a lassú apadás felügyeletére az Éduvizig és a Kdvizig területére átvezényelt szakemberek 24 órás figyelőszolgálatot látnak el - írták.
A kirendelt vízrajzi szakemberek továbbra is állandó vízhozamméréseket végeznek a Lajta szükségtározó, illetve a Mosoni-Duna területén, míg a geodéták a vízállások rögzítésében segédkeznek - közölték.
A tér- és vonalvilágítási szakcsoport a Szentendrei-sziget négy helyszínén lát el szolgálatot.
Az elkövetkező időszak legfontosabb feladata a jelenségek észlelése, nyomon követése a szükséges beavatkozások azonnali megtétele - jelezte közleményében a Kövizig.
19:32
Stabilizálták a megcsúszott gátat Pilismarótnál
Tizenhat órás küzdelem után búvárok stabilizálták a megcsúszott gátat Pilismarótnál.
19:02
Apad a Duna!
Az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) 19 órás adatai szerint 819 centiméteren volt a Duna vízállása Budapesten szombaton.
Az egész ország vízállási adatait erre a linkre kattintva lehet elérni.
18:08
Helikopterrel mentettek ki egy embert Kisorosziból!
Egy súlyos beteg kisoroszi lakost kellett kimenekíteni szombat délelőtt a víz elől elzárt településen.
Minderről a település független polgármestere, Molnár Csaba beszélt az ATV híradójának.
Mint mondta, a lakos kórházba került, bíznak a felépülésében.
Molnár Csaba számára a mostani már az ötödik árvíz, amit polgármesterként koordinálnia kell.
Kisoroszi 2024. szeptember 20-án. / Fotó: Tövissi Bence / Index
17:45
OVF: Megnyitottuk a Mosoni-Duna torkolati művet
A Duna apadásának és a Mosoni-Duna vízszintemelkedésének következtében ma 15:25-kor a vízszintek kiegyenlítődtek és kinyitottuk a Moson-Duna torkolati művet, így a Mosoni – Duna apadása is megkezdődik.
16:37
Az áradó Dunából kellett kimenteni egy embert!
Tahitótfalu környékén borult fel egy hajó, ahol egy férfit találtak egy fa ágában kapaszkodva – írja a Pest Vármegyei Kutató-Mentő-Szolgálat a Facebook-oldalán.
Az esetről és a mentés folyamatáról egy videót is közöltek.
A történetben bőven van szakmai siker, tanulság és emberi felelőtlenség. Nem félünk kimondani, hogy az áradó Dunában, a tiltás ellenére, mentőmellény nélkül vízre szállni szerintünk felelőtlenség és életveszélyes
– hívták fel a figyelmet.
16:05
Karácsony Gergely: Köszönöm!
„Köszönöm annak a sok ezer embernek a munkáját, akinek köszönhetően most viszonylag nyugodtan várhatjuk az árvíz tetőzését”
– írta szombati Facebook-bejegyzésében Karácsony Gergely, Budapest főpolgármestere.
A városvezető a posztjához több fotót is mellékelt, többek között a Batthyány téri aluljáróról, ahová beszivárgott a víz.
14:25
Budapestnél nem döntött rekordot a dunai árvíz
Budapestnél már meghaladta a nyolc métert a Duna vízszintje, szombat estére várható a tetőzés, a szakemberek nem számítanak rekord vízállásra.
Szerintük még körülbelül fél méterrel lesz magasabban a Duna, nem éri el a kilenc métert, amire eredetileg méretezték a fővárosi védekezést.
A Dunán és mellékfolyóin mindenütt nagy a készültség, pénteken a Dunakanyarban volt a legkritikusabb a helyzet, de ott már megkezdődött az apadás.
Vasárnaptól a Budapesttől délre eső folyószakaszra koncentrál a védekezés, a vízügyi főigazgatóság elhúzódó árvízre készül, de újabb árhullámtól nem tart.
Ugyanakkor azt kérik a lakosságtól, hogy a védekezésen dolgozókon kívül senki se menjen a megáradt folyók közelébe, mert a gátak hatalmas nyomásnak vannak kitéve, és ez bizonyos mértékben kiszámíthatatlan helyzetet teremt.
14:04
Budapest fellélegezhet, felkészül Adony és Paks
Budapesten hajnali 5 órakor tetőzött a Duna 830 centiméteren, ami 61 centiméterrel maradt el a 2013-as tetőzéstől. Az elöntött budai és pesti rakpart felszabadulása a jövő héten várható.
Az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) adatai szerint Budapesten hajnali 5 órakor tetőzött a Duna 830 centiméteren. Bár a korábbi előrejelzések a tetőzést a későbbi órákra jósolták, a vízügy kérdésünkre megerősítette, hogy a fővárosban már nem lesz a hajnalinál magasabb vízállás.
Az OVF szóvivője, Siklós Gabriella az Index megkeresésére azt is elmondta, hogy ennek az az oka, hogy az Ipolynál kevesebb volt a víz, valamint fordítva folyt, és ennek következtében a Duna vizével töltődött fel a folyó. Hozzátette, hogy a tetőzés egy órákig tartó folyamat, így az előrejelzés pontosnak tekinthető.
Az ötórai csúcsérték óta tehát zajlik a lassú apadás a folyón, a budapesti vízállás hat órakor 829 centiméter, nyolc órakor 827 centiméter, tizenegykor pedig már csak 825 centiméter volt, ugyanakkor délben egy centiméterrel ismét növekedett.
Siklósi Gabriella korábban elmondta, hogy nem értesült semmilyen különleges eseményről a budapesti védekezéssel kapcsolatban, a Margitszigeten a védművek tartanak, szivárgásról egyelőre nincs hír.
Budapest 100 százalékos készültségben
Karácsony Gergely főpolgármester szombaton reggel a Facebookon közölte, hogy ez a védekezés legnehezebb napja, de Budapest 100 százalékos készültségben van.
„Kollégáim mindenhol lezárták a csatornazsilipeket, az átemelőtelepeket árvízi üzemmódba állították, elvégezték a szükséges védvonali zárásokat és azok megerősítését”
– számolt be a főpolgármester.
Hozzátette, hogy az elhúzódó áradás megterheli a gátak és a védművek állapotát, ami növeli a szivárgások kockázatát, ezért a csatornázási művek figyelőszolgálatának munkatársai éjjel-nappal járják a védvonali szakaszokat.
Továbbra is bízom a budapestiek belátásában. Kérem, hogy a közúti forgalomban, ha tehetik, adjanak elsőbbséget a csatornázási művek és a vízművek járműveinek, és újra kérem, legyenek óvatosak az erős sodrású áradás közelében
– zárta posztját a főpolgármester.
Mint megírtuk, a Paksi Atomerőműnél pénteken reggeltől másodfokú árvízvédelmi készültség van érvényben. Az erőmű tűzoltószervezete és a vízügyi szakemberek folyamatos felügyeletet biztosítanak a gát és a zsilipek felett. Paksnál a vízmérce 12:00-kor 785 centimétert mutatott. Adonynál 698 centiméteren áll a Duna vízállása.
13:22
830 cm tetőzött a Duna Budapesten
Az Országos Vízügyi Főigazgatóság legfrissebb adatai szerint 12:00-kor a Duna vízállása Budapestnél 826 centiméter volt.
Az eddigi legmagasabb vízállás a fővárosban 830 centiméter volt hajnali 5 órakor, azóta a folyó minimálisan apadni kezdett, egy órával később 829 centiméter, nyolc órakor 827 centiméter, tizenegykor már csak 825 centiméter volt, de azóta egy centimétert ismét növekedett a vízállás.
Korábban az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) szóvivője, Siklós Gabriella közölte, hogy nem valószínű, hogy 830 centiméternél sokkal tovább nőne a Duna vízszintje, mert a Lajtán a vártnál kevesebb víz érkezett.
A főváros belépett a kritikus 24 órába, minden szem Budapestre figyel. / Fotó: Olvasónk, Attila / Index
12:20
Orbán motorcsónakra szállt!
Budapesten ellenőrizte a dunai árvízvédelmi munkát szombaton Orbán Viktor miniszterelnök Szentkirályi Alexandra frakcióvezetővel közösen – közölte az MTI-vel Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke.
Mivel a fővárosban szombaton zajlik az árvíz hosszan elnyúló tetőzése, a miniszterelnök reggel a belvárosi védművek állapotát ellenőrizte a belügyminiszterrel és a honvédelmi miniszterrel közösen.
Orbán Viktor miniszterelnök motorcsónakról ellenőrzi a dunai árvízvédelmi munkát Budapesten 2024. szeptember 21-én. / Fotó: Fischer Zoltán / MTI
Az operatív törzs ülése után pedig motorcsónakon több budapesti védekezési helyszínt is felkeresett Terdik Tamás budapesti rendőrkapitánnyal és Szentkirályi Alexandrával, a Fidesz fővárosi frakcióvezetőjével.
A területen dolgozó vízügyesek jelentése szerint a töltések mindenhol bírják a nyomást, a helyenként előforduló buzgárokat sikeresen kezelik.
Az árvízi védekezés nyugodtan és hatékonyan folyik Budapesten.
11:55
Egy hete még lovak legeltek a területen, most a víz az úr és a homokzsákok
A tapasztalt büfés már 2001 óta üzemelteti vendéglátó egységét, így ő már nem ijed meg, de az élet így sem annyira egyszerű az ártérben.
A fürdést például lavórból oldják meg, áramot pedig csak generátorral tudnak biztosítani maguknak. Minden nehézség ellenére Darók Jánosnak nincs problémája az árral.
„Nekem ez az árvíz már majdnem tetszik is. Egészen lenyűgöző, különösen akkor, ha az ember tudja, hogy is néz ez ki normális esetben, és hogy ahol napokkal ezelőtt még lovak legeltek, most már maximum csak halakat lehetne találni”
– fogalmazott a büfé tulajdonosa, miközben kikerülte a vízből már alig kilátszó postaládát hajójával.
Abból a szempontból meg lehet érteni Jánost, hogy rendkívül nyugodt most a környék, a folyó eredeti medrének túloldalán, a Lupa-szigeten mindössze öten maradtak, akik hivatalosan ki sem jöhetnek onnan már, ugyanis hajózási tilalom van érvényben.
Azonban az elárasztott épületek emlékeztetnek minket arra, hogy mi mindent tett tönkre az ár. Különösen igaz ez a Duna sétányon lévő csárdára, ami évekig rossz állapotban állt a parton, de nemrég felújították az egész épületet.
Azonban egy szezont sem élt meg, mert az ár levonultával kezdhetik elölről a felújítást.
11:33
Az MVM Paksi Atomerőműnél pénteken 6 órakor elrendelték a másodfokú árvízvédelmi készültséget
Tovább a cikk itt.: (olkt.eu)
11:26
Látképek a Dunakanyar bal partjáról
Az Országos Vízügyi Főigazgatóság Facebook-oldalán osztott meg videót a Dunakanyarról.
11:00
Pilismaróton megcsúszott a töltés, a Margitsziget egyelőre kitart, Ercsiben megfeszített munka folyik
Gólics Ildikó, Ercsi alpolgármestere szombaton reggel írta meg a közösségi médiában, hogy 262 méter hosszan védekeznek az árvíz ellen, és kihelyeztek 10 400 homokzsákot.
„Felkészülten várják a helyszínen állomásozó szakemberek az árvíz levonulását folyamatos megfigyelés, ellenőrzés mellett. A tetőzés vasárnap kora reggelre várható!”
– jegyezte meg.
10:05
A főpolgármester szerint ez az árvízi védekezés lekeményebb napja lesz
Karácsony Gergely főpolgármester a Facebookon közölte, hogy az árvízi védekezés eddigi legnehezebb napja jön, de Budapest 100 százalékos készültségben várja a tetőzést. Mint írja, az előrejelzések szerint az idei áradás időszakában szombat este emelkedik a legmagasabbra a Duna vízszintje Budapesten.
„Kollégáim mindenhol lezárták a csatornazsilipeket, az átemelőtelepeket árvízi üzemmódba állították, elvégezték a szükséges védvonali zárásokat és azok megerősítését” – számolt be a főpolgármester.
Hozzátette, hogy az elhúzódó áradás megterheli a gátak és a védművek állapotát, ami növeli a szivárgások kockázatát, ezért a csatornázási művek figyelőszolgálatának munkatársai éjjel-nappal járják a védvonali szakaszokat. Ha bármilyen árvízi jelenséget (pl. buzgárt, fakadó vagy szivárgó vizet) észlelnek, azonnal riasztják a készenléti egységeinket.
Budapest 2024. szeptember 21-én. / Fotó: Karácsony Gergely / Facebook
Karácsony Gergely megjegyezte, hogy a vízművek munkatársai folyamatosan ellenőrzik a vízbázisokat is, és ellátják a kutak védelmét, és lényegesen több ivóvízminőségi vizsgálatot végeznek, hogy továbbra is biztosítani tudják a lakosság számára a zavartalan és biztonságos ivóvíz ellátást.
Továbbra is bízom a budapestiek belátásában. Kérem, hogy a közúti forgalomban, ha tehetik, adjanak elsőbbséget a csatornázási művek és a vízművek járműveinek, és újra kérem, legyenek óvatosak az erős sodrású áradás közelében
– zárta posztját a főpolgármester.
09:01
Budapestet ostromolja a Duna
Az árvízi védekezés eddigi legnehezebb napja jön a fővárosban, de Karácsony Gergely főpolgármester szerint Budapest 100 százalékos készültségben várja a tetőzést. Az előrejelzések szerint az idei áradás időszakában szombat este emelkedik a legmagasabbra a Duna vízszintje Budapesten.
A jelen állás szerint a fővárosban 827 centiméter vízállás.
08:45
Ma Budapestet ostromolja a Duna
Orbán Viktor az Operatív Törzs üléséről osztott meg fotót, melyhez azt írta:
Ma Budapestet ostromolja a Duna. Felkészültünk!
08:31
szeptember 21, 2024
08:15
Halad lefelé az árhullám, Budapesten szombat estére várható tetőzés
A vízügy tájékoztatása szerint vonul lefelé az árhullám az országban, minden érintett területen folyik a védekezés.
Mivel a Boris ciklon távozása után már sehol sem volt említésre méltó csapadék a vízgyűjtőkön, a tetőzést követően lassú apadás zajlik már a felsőbb szakaszokon.
Ez egyben azt is jelenti, hogy az árhullám, amelyet a korábbi rendkívüli esőmennyiség indított el, egyre halad lefelé a vízfolyásokon.
Budapesten szombat éjszakára vagy vasárnap hajnalra várják a tetőzést.
07:39
Továbbra is több kutyamenhely is azt kéri a kutyatulajdonosoktól, hogy ne vigyék kedvenceiket a Duna partra
Az Óbudai Kutyás Egyesület a Facebookon közölte, hogy belefulladt egy kutya a Nánási úton a Dunába.
Hozzátették, hogy a gazdáját – aki bement utána – is alig tudták megmenteni.
Nem véletlen írjuk folyamatosan azokat a posztokat, hogy ne vigyetek a Duna közelébe most se gyerekeket, se kutyát, és ti se menjetek a partjára!
– figyelmeztettek.
07:11
Így változik ma közlekedés az árvíz miatt
A Duna áradása, illetve a védekezési munkák miatt egyre több helyen kell forgalomkorlátozásokat bevezetni – közölte az Útinform.
Pest vármegyében:
A 2-es főút le van zárva, Sződliget előtt, a 28-as és a 29-es kilométer között, valamint Vác közelében, a 32-es és a 34-es kilométer között is. A javasolt terelőút az M2-es autóút,
A 11-es főúton, Dunabogdány térségében, a 33-as és a 35-ös kilométer között csak a fél útpálya járható,
A 12-es főúton, Nagymaroson is nagy erőkkel folyik a védekezés. A 12-es és a 13-as kilométer között csak egy sáv járható. A főút elejét pedig egy 4 kilométeres szakaszon lezárták, a forgalmat észak felé, a 2-es főút irányába terelik,
A 1201-es, Szob–Hont összekötő utat, az Ipolydamásd–Letkés közötti szakaszon a 3-as és 8-as kilométer között lezárták,
Az 5101-es, Csepel–Ráckeve–Kiskunlacháza összekötő utat, a 22-es és a 30-as kilométer között lezárták,
A Szentendrei szigeten a Tahitótfalu–Kisoroszi közötti út egy két km-es szakaszát víz borítja. A 13-as és a 15-ös kilométer közötti szakasz van zárva. Kisoroszit jelenleg közúton nem lehet megközelíteni,
A Budakalász-Metro bekötő úton a 0-s és az 1-es kilométer között is teljes az útzár,
A Tahitótfalu–Vác összekötő úton, a 3-as és 4-es kilométer között teljes útzár van.
A fentieken kívül Pest vármegyében a Duna menti kerékpárutak és komphoz vezető utak nem járhatók, így
a Horány–Dunakeszi komphoz vezető út,
a Vác–Sződliget kerékpárút, az 1-es és az 5-ös kilométer között,
Szentendre közelében a Budapest–Szentendre EV6 kerékpárút, a 2-es és a 3-as kilométer között,
és a Megyeri híd alatti kerékpárút van lezárva.
Nem használható a Dunakeszi–Horányi komphoz vezető út,
a Vác–Tahitótfalu komphoz vezető út is le van zárva,
a Szentendre–Szigetmonostori révhez vezető út,
Szigetmonostor–Határcsárdai komphoz vezető út,
a Leányfalu–Pócsmegyeri komphoz vezető út,
valamint a Dunabogdányi hajóállomáshoz vezető út is le van zárva.
Szintén Pest vármegyei hír, hogy az Ipolydamásd országhatárhoz vezető utat egy 500 méteres szakaszon árvízi védekezés miatt kellett lezárni. Ennek folytán a Helemba határátkelőhely sem használható, a határátlépés nem lehetséges. Ott a kerékpárút sem használható.
Komárom-Esztergom vármegyében:
A 10-es főúton, Dunaalmás és Almásfüzitő között, a 72-es és a 75-ös kilométer közötti szakaszt lezárták,
A 10-es főúton, Süttő és Neszmély között lezárták a 62-es és a 67-es kilométer közötti szakaszt az árvízi helyzet miatt,
A 11-es főutat teljes szélességében lezárták Dömösnél, a 46-os és a 49-es kilométer között,
A 11-es főutat teljes szélességében lezárták Esztergom nyugati határában, a 67-es és a 72-es kilométer között, itt ideiglenes gátat építettek,
A 117-es főúton, Esztergom térségében, a 10-es és a 14-es kilométer között ugyancsak 60 kilométer per órás sebességkorlátozást rendeltek el.
Győr-Moson-Sopron vármegyében:
A Duna magas vízállása miatt a lezárták a Győr-Moson-Sopron vármegyei 14-es főúton található Vámosszabadi ártéri hidat és ezzel együtt a határátkelőhelyet is. A lezárás érinti a teljes közúti forgalmat, így az autósok Győr-Moson-Sopron vármegyében az M15-ös autóutat, Komárom-Esztergom vármegyében pedig a 13-as főúti Monostori hidat használhatják kerülőútként.
A 96505-ös jelű kerékpárutat a 3-as és 4-es kilométer között teljes szélességében lezárták Dunaszeg és Ásványráró között.
Bács-Kiskun vármegyében:
a Tass hajóállomáshoz vezető út teljes szélességben le van zárva,
a Dunaújváros révhez vezető utat lezárták.
Fejér vármegyében:
a Szigetújfalu–Ercsi komphoz vezető utat lezárták,
a Lórév–Adony komphoz vezető út is lezárásra került.
A Dunán levonuló árhullám miatt szükségessé vált a gemenci vadállomány védelme.
A közúti balesetek megelőzése érdekében az alábbi forgalomkorlátozásokra számítsanak:
Bács-Kiskun vármegyében:
60 kilométer per órás sebességkorlátozást rendeltek el az 55-es főúton, Baja és Pörböly között,
az 51-es főúton, Baja és az M9-es autóúti csomópont között 60 kilométer per órás sebességkorlátozás van érvényben
hasonló forgalomkorlátozást vezetnek be az 51144-es jelű, Baja–Szeremle közötti összekötő úton. A megengedett maximális sebesség ott is 60 kilométer per óra.
Tolna vármegyében, az 55-ös főúton, Baja térségében, a 104-es és a 111-es kilométer között 60 kilométer per órás sebességkorlátozás van érvényben.
A Duna vonalán az árvízvédelmi területeken élénk a vadmozgás, így a közutakon közlekedők fokozott figyelemmel és óvatossággal közlekedjenek.
07:00
Jó reggelt! Szép szombatot mindenkinek.
Percről percre közvetítés a magyarországi árvízhelyzetről hétvégén is.