🔴ÁRVÍZ: Durvul a helyzet a gátokon - Budapesten és a Dunántúlon több autóutat le kellett zárni - Percről percre tudósítás
Folyamatosan frissítve!
22:45
Ezzel a poszttal a mai napon az OLKT élő hírfolyama a Magyarországon és a környező országokban tapasztalható árvízről.
Köszönjük, hogy egész nap minket követtek! Csütörtökön reggel ismét percről percre közvetítéssel jelentkezünk az árvízzel kapcsolatos hírekkel, tartsanak velünk ismét!
Jó éjszakát!
22:28
Este kilenc órától ingyenesen használható az M2-es autópálya az árvíz miatt
Juhász Béla, Sződliget polgármestere a Facebook-oldalán osztotta meg, hogy a 2-es út csütörtöki lezárása miatt autópálya-matrica nélkül használhatják majd a közlekedők az M2-es gyorsutat, amely terelőútként funkcionál majd az árvíz idején.
Emellett egy másik sikerről is beszámolt, ugyanis az árvízi vészhelyzetre való tekintettel elhalasztják az M2 gödi csomópont szeptember 18–19-re tervezett lezárását.
A gyorsforgalmi úton a Budapest felé tartó le- és felhajtó ágakat szerdán és csütörtökön zárták volna le.
22:22
Egyre magasabb a Duna vízállása Budapesten
Az előrejelzések szerint Budapesten a hétvégén fog tetőzni a Duna vízállása, 850 centiméter körül. Szerdán reggel a budai és pesti alsó rakpart, valamint a Római-part is víz alá került. Az érintett helyszíneken sok a katasztrófaturista, rengetegen fotózzák a felső rakpartokról a folyót. A fővárosi árvízhelyzetről készült galériánkat itt láthatják.
21:32
Egyre súlyosabb a helyzet Magyarországon!
Szerdán elesett Kisoroszi: a településre vezető egyetlen közutat elöntötte a víz, ezért lezárták az érintett szakaszt.
Visegrád felé is betört a Duna az egyik útra.
Stábunk mindkét helyszínen jelen volt, ahogy Tahitótfaluban és Leányfaluban is.
Szerdai riportutunkat Kisorosziban kezdtük, délelőtt még a Kisoroszit és Tahitótfalut összekötő út azon pontján beszélgettünk a polgármesterrel, ahol a víz áttörésére számítottak.
16:30-kor pedig le is zárták az utat, az áradás elvágta Kisoroszit a külvilágtól.
21:02
Biztonságban van a II. kerület Budapesten
Őrsi Gergely, Budapest II. kerületének polgármestere a Facebookon számolt be a Duna áradásával kapcsolatos helyzetről.
Bár az ország több pontján szükség van homokzsákos védekezésre, a II. kerületben a szakemberek szerint nincs közvetlen veszély.
A jelenlegi előrejelzések alapján a Duna nem fog kiönteni a kerületnél.
Ennek ellenére több óvintézkedést is tettek: homokzsákokat helyeztek ki a Bem téren, hogy gyorsan reagálni lehessen, ha mégis változnak a körülmények.
A Malom-tó és a Lukács Gyógyfürdő vizét szivattyúkkal vezetik el, hogy elkerüljék a víz felgyülemlését.
Az árvíz miatt a közlekedésben is változásokra kell számítani.
A Batthyány téri M2-es metróállomást péntektől lezárják, a 19-es és 41-es villamosok közlekedése is módosul.
A H5-ös HÉV nem megy be a Batthyány térre, csak a Margit hídig közlekedik.
A biciklisek sem használhatják a Margit hídnál található HÉV-peronon áthaladó kerékpárutat.
Őrsi köszönetet mondott a védekezésben résztvevő katasztrófavédőknek, vízügyi szakembereknek és önkénteseknek, akik folyamatosan dolgoznak a biztonság fenntartásán.
A lakók nyugodtak lehetnek, minden szükséges intézkedést megtettek az áradás okozta kockázatok minimalizálására.
19:22
Csak szigorú feltételekkel lehet közlekedni Budakalászon
A Duna magas vízállása miatt harmadfokú árvízvédelmi készültséget rendeltek el a településen – közölte Vitályos Eszter kormányszóvivő a Facebook-oldalán.
Hozzátette, hogy a Duna-partra csak az engedéllyel rendelkező helyi lakosok és a védekezésben részt vevők mehetnek be.
18:30
Fontos változások Vácon!
Csütörtök reggeltől több Vác környéki fő- és mellékúton is teljes útzár léphet életbe az árvíz miatt – közölte a Magyar Közút szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményében.
Mint írták, az elmúlt napokban már több tucat fő-, mellék-, kerékpár-, révhez és hajóállomáshoz vezető utat lezártak az árvízi védekezés vagy a magas vízállás miatt a szakemberek, elsősorban Komárom-Esztergom és Pest vármegyében.
Hozzátették, hogy eddig a 10-es, 11-es és 14-es számú főutakon vezetett be jelentősebb korlátozásokat a közútkezelő, de az előrejelzések alapján csütörtökön több, a Dunakanyarban, Pest vármegye keleti oldalán várhatóak újabb teljes útzárak a hajnali, reggeli és délelőtti órákban is.
A 12-es főút Vác és Verőce közötti szakaszán várhatóan 5 órától várható teljes zár. A 2-es főúton Sződligetnél már ma éjszaka félpályás, holnap délelőtt pedig teljes zár is lehetséges. Szintén a 2-es főutat érintően Sződliget és Vác között, valamint Vác lakott területen belül, a Gödöllői út és Rádi út között számíthatnak a délelőtti órákban teljes pályás korlátozásra a közlekedők. Valamennyi helyszínen az országos mellékutakon vagy önkormányzati szakaszokon kerülhetnek a közlekedők.
Egyes lezárások miatt az M2-es autóút bizonyos részeit is díjmentesen használhatják majd az autósok, a pontos szakaszokat a lezárásokhoz fogják igazítani a szakemberek.
17:30
Komoly kihívások a budapesti fürdőkben!
A Budapest Gyógyfürdői Facebook oldalán közzétett legfrissebb bejegyzés szerint a Dunán levonuló árhullám komoly kihívás elé állítja a fővárosi fürdőket.
A Budapest Gyógyfürdők munkatársai napok óta intenzív árvízvédelmi munkálatokat végeznek. Az árhullám miatt több fürdő, köztük a Margitszigeti Palatinus fürdő is veszélybe került.
Az árvíz elkerülése érdekében a Palatinus fürdőt jelenleg lezárták, és nem látogatható, amíg az árvíz levonulása meg nem történik.
Külön kiemelik a BGYH csapatának rendkívüli erőfeszítéseit, amelyeket a fürdők védelme érdekében tesznek, valamint köszönetet mondanak vendégeiknek türelmükért és megértésükért ebben a kritikus időszakban.
A Dunán levonuló árhullám a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. több fürdőjét is érinti, ezért a társaság megtette a szükséges intézkedéseket a fürdők megvédésére.
A társaság szerdán közölte az MTI-vel, hogy a Margit-sziget lezárásával egyidejűleg a Palatinus fürdő sem látogatható az árvíz levonulásáig. Munkatársaik már a hétvégén megkezdték a fürdő eszközeinek áthelyezését az alagsori és földszinti épületrészekből a vízmentes emeleti szintekre – írták.
A mintegy 10 hektáros területen egész napos felügyeletet tartanak az árvíz idején, figyelve a strand területén az esetleges buzgárok kialakulását, őrizve a kutak és medencék állapotát. Ehhez munkatársaik a Fővárosi Csatornázási Művek által szállított 75 köbméternyi homokból már összekészítettek több mint 4 ezer homokzsákot, amelyeket a kritikus helyeken azonnal fel tudnak használni.
A Duna budai oldalán délről észak felé haladva az extrém magas vízállás a Gellért, a Rudas, a Rác, a Király, a Lukács fürdőt és a Pünkösdfürdői strandot is veszélyezteti.
„A Gellért és a Rudas szakemberei a két fürdő alatti táróban közösen ügyelik a forrásokat, amelyek a közlekedési edény elve alapján a Duna vízszintjét követve ilyenkor szintén megemelkednek. Továbbá körültekintően üzemeltetik a medencéket, figyelve töltés-ürítéskor a csatornarendszer észszerű terhelését. A Rác fürdő forrásának szintje az idén júniusi árhullámhoz képest várhatóan magasabb lesz” – írták.
A Király fürdő a Lukácsból kapja a gyógyvizét, ezt az árvízre tekintettel lezárták. Mivel ez a budai part egyik mély pontja, a pinceszinteken szinte biztosan számolni kell a víz megjelenésével. A Lukács fürdő közvetlen összeköttetésben áll a Rózsadomb tövében található Malom-tóval, ezért itt a hegyről hirtelen érkező nagyobb mennyiségű víz elvezetése jelenthet gondot. A fürdő medencéit is folyamatosan figyelik a Duna magas vízszintje miatt – olvasható a közleményben.
Hangsúlyozták, hogy minden veszélyeztetett fürdőben szivattyúkkal, aggregátokkal, homokzsákokkal készülnek az árvízvédelemre. Kiemelten kezelik az ipari műemléknek számító, több mint 100 éves és ez évben felújított hullámgép megóvását – tették hozzá.
17:14
A Tisza, a Maros és a Kőrösök nem áradnak!
A Dél-Alföld meteorológia Facebook oldalán közzétett legfrissebb bejegyzés szerint a térség folyói jelenleg stabil vízállással rendelkeznek, és árvízveszély nincs.
A Tisza, a Maros és a Körösök vízállása nem mutat jelentős változást. A Tisza vízszintje szinte állandó, és a közelmúlt esőzései nem befolyásolták kedvezőtlenül. A Maros folyó vízszintje egy kisebb emelkedést követően ismét csökkenésnek indult, így továbbra is alacsony marad. A Körösök vízállása szintén stabil, és nem tapasztalható jelentős ingadozás.
Fontos kiemelni, hogy a Duna vízállásával kapcsolatban a legfrissebb előrejelzések szerint Bajánál a hétvégén harmadfokú árvízvédelmi készültséget rendelhetnek el. Ez arra figyelmeztet, hogy a Duna vízszintje emelkedhet, ezért érdemes odafigyelni a helyi hatóságok és vízügyi szakemberek utasításaira.
17:00
Jelentős fennakadások a Dunai árvíz miatt
A Voláninform egy Facebook bejegyzésben közölte, hogy a Duna magas vízállása komoly közlekedési zavarokat okoz Esztergomban. A helyi lakosoknak és az átutazóknak is érdemes felkészülniük a következő napokban várható fennakadásokra. Az alábbi változások léptek érvénybe a város tömegközlekedésében.
-
A lezárások következtében Esztergomban és környékén jelentős torlódások várhatóak, amelyek hatással lesznek az autóbuszok menetrendjére is. Az utasoknak ajánlott előre tervezni az utazást, és számolni a várhatóan meghosszabbodó menetidővel.
- Az A és B jelzésű helyi járatok elkerülik a Prímás-szigetet, így ott nem állnak meg.
- A Táti úton közlekedő T jelzésű járatok terelőúton közlekednek, ami szintén hosszabb menetidőt eredményezhet.
- Az E jelzésű járatok egyáltalán nem közlekednek a fennálló helyzet miatt.
- Ma este 18 órától lezárják a Dorogi utat (111-es út), ezért minden autóbusz az Ipari park felé kerül, ami további késéseket okozhat.
15:10
Hatalmas mennyiségű hulladék gyűlt össze a Dunán, a vízellátásra is komoly veszélyt jelenthet
Kocsis Éva, a Demokratikus Koalíció (DK) politikusa nemrégiben Facebook-bejegyzésében hívta fel a figyelmet a Csepel közelében található illegális hulladéklerakó súlyos környezeti kockázataira.
A Szigetszentmiklóstól alig két kilométerre fekvő területen körülbelül 70 konténernyi illegális hulladék gyűlt össze, amelyet az árvíz veszélye fenyeget. Kocsis Éva DK-s kollégáival, Paál Gézával és Kocsis-Cake Olivióval közösen látogatott el a helyszínre, hogy felhívják a figyelmet a problémára és a lehetséges következményekre.
A politikusok videóban számoltak be arról, hogy az áradó Duna elhordhatja a hulladékot, ami nemcsak a környezetre, de az emberek vízellátására is komoly veszélyt jelenthet. A szennyező anyagok ugyanis beszivároghatnak a közös vízbázisba, ami a Duna menti településeken élők számára különösen aggasztó.
Az akció végén Kocsis és kollégái a katasztrófavédelemnél nyújtottak be egy újabb beadványt, amelyben kérik, hogy sürgős lépések történjenek az árvíz miatt fenyegető környezeti katasztrófa elkerülése érdekében. Kocsis megjegyezte, hogy már több beadványt is benyújtottak, de eddig nem történt érdemi intézkedés. Reménykednek, hogy az áradás fenyegetése végre cselekvésre készteti az illetékes hatóságokat.
A politikus arra is felhívta a figyelmet, hogy a területen három kismacska maradt magára, miután az ott élő hajléktalanok nem tudták őket magukkal vinni. Kocsis posztjában hangsúlyozta, hogy ezek a napok nemcsak az emberek, hanem az állatok számára is különösen nehezek, ugyanakkor örömmel számolt be arról, hogy egy helyi lakos már elkezdte a macskák befogadását és gondozását.
14:42
A rendőrség üzent a katasztrófaturistáknak
Az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) arra kéri az embereket, hogy ne akadályozzák bámészkodással, fotózkodással az árvízi védekezésben dolgozók munkáját.
Ezzel nemcsak hátráltatják a munkát, hanem saját testi épségüket is veszélyeztethetik. Az áradó folyó veszélyes, könnyen elsodorhat bárkit
– számolt be róla a police.hu.
„A szakemberek és az önkéntesek megfeszítve dolgoznak a védekezésben. Kérik, hogy az emberek segítsék a munkájukat azzal, hogy ne kelljen nézelődő embereket kerülgetniük. Fotózkodás helyett inkább önkéntes munkájukkal segítsék a védekezést!”
– hívta fel az ORFK a figyelmet.
14:01
Katasztrófaturisták lepik el a dunakeszi rév melletti éttermet
Képriport itt.: Index
13:22
1-2 óra múlva Kisoroszit elzárja az árvíz a külvilágtól
„Ez az a pont, ami órákon belül lezárásra kerül, onnantól a település csak légi és vízi úton lesz megközelíthető”
– mondta az 24.hu-nak Molnár Csaba, Kisoroszi független polgármestere azon az útszakaszon állva, ahol a Duna egyelőre még csak az aszfalt alatt ömlik át a mezőgazdasági területre, de az áteresztő kapacitása hamarosan nem lesz elegendő a víz elvezetéséhez.
Ez az egyetlen szárazföldi út, amely összeköti Kisoroszit a külvilággal.
13:00
Le kell zárni egy metróállomást Budapesten
Csütörtökön lezárják az M2-es metró Batthyány téri állomását az árvíz miatt, közölte V. Naszályi Márta I. kerületi polgármester.
A BKK még nem adott pontos tájékoztatást arról, hogy a szerelvények mikortól nem állnak meg az állomáson, de arra már Karácsony Gergely főpolgármester is utalt szerda reggel, hogy megkezdték a homokzsákok felhalmozását a Batthyány téri állomásnál, és előfordulhat, hogy metrónak ezt az állomást ki kell hagynia.
A békásmegyeri, szentendrei HÉV már mától csak a Margit híd budai hídfőjéig, a felszínen kialakított ideiglenes végállomásig jár.
12:11
Baja polgármestere a fosztogatóktól fél, a rendőrség segítségét kérte
Több család sem fog tudni az otthonában maradni, őket kedden tájékoztatták. Mindenkit el tudnak helyezni, aki ezt kéri – erről beszélt az ATV-nek Baja polgármestere, Nyirati Klára.
„Kikapcsoltatják a gázt és áramot, ezért a családok körülbelül egy hete pakolnak és készülődnek.”
Ők attól félnek, hogy amíg nincsenek otthon, addig megjelennek a fosztogatók, ez 2013-ban már megtörtént.
A polgármester a vízi rendészetet kéri meg a folyamatos járőrözésre, valamint a polgárőrséget illetve a közterület-felügyeletet.
Rengeteg az önkéntes, és vállalati oldalról is több felajánlás történt, amiért nagyon hálásak.
11:50
Súlyos a helyzet Kisoroszin és Dömösön is!
Kismaroson és Kisorosziban is jelen vannak a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet önkéntesei, akik az árvízvédelmi munkálatokban dolgozók ellátása mellett a gátépítésben is részt vesznek. A helyszínre nagy teljesítményű szivattyúkat szállítottak.
„Egyelőre nincs pánik, munka van”
– számolt be az Indexnek a segélyszervezet ügyvezető igazgatója, Gáncs Kristóf a Kismaroson uralkodó közhangulatról.
Az Ökumenikus Segélyszervezet képviselője úgy látja, a jelenlegi összefogásnak meglesz az eredménye.
Arra is kitért, hogy a honlapjukon keresztül önkéntes munkára is lehet jelentkezni, de az árvízvédelmi munkálatokat illetően ennek szervezése az érintett önkormányzatokhoz tartozik.
11:32
Nagy a baj Vácon!
Latorcai Csaba, a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium parlamenti államtitkára közösségi oldalán hívta összefogásra az embereket.
A politikus szerint a Dunakanyar többi települése már biztonságban, de továbbra is éjjel-nappal dolgoznak, hogy megvédjék Vácot.
Minden dolgos kézre szükség van.
A politikusok, országgyűlési képviselők már napok óta kiveszik a részüket a munkálatokból.
Arra kérjük azon tagtársaikat, szimpatizánsaikat, akik ma érkeznek Vácra, hogy csatlakozzanak a küzdelemhez, és segítsenek az árvíz elleni védekezésben!
– hívta fel rá a figyelmet Latorcai Csaba.
Kárpáti-Kelemen Katalin, a Fidesz–KDNP helyi képviselőjelöltje friss fotókat is megosztott, amelyeken már a kiöntött Duna látható.
11:02
Dunakeszi is víz alá került!
Dunakeszit is ellepte az áradó Duna, többek között a városban található révállomást is, amelyről az Index olvasói képet is kapott, sok más fénykép mellett.
10:33
Egyre kritikusabb a helyzet Szentendrén is!
Szentendrén várhatóan szombaton tetőzik az árvíz.
A településen már hétfő óta dolgoznak az önkéntesek, hogy megvédjék homokzsákokkal a város azon részeit, amelyeket nem véd a mobil gát.
Fülöp Zsolt, Szentendre független polgármestere elmondta, hogy az árteret nem tudják megvédeni, azonban a város többi pontja biztonságban lesz.
A helyi Postás strand már elesett, többen az autójukban töltik a következő napokat.
10:00
Kritikus a helyzet Vácon, a polgármester segélykiáltást tett közzé!
08:00
Újabb lépések jöhetnek még az árvíz miatt
Az elmúlt napok egyértelműen a régiónkat érintő árhullámról szóltak. Ugyanakkor számos tisztázatlan kérdés kering a közbeszédben, és nem világos, hogy pontosan melyik szervnek, önkormányzatnak és kormányzatnak meddig terjed a hatásköre. Most ezeket a kérdéseket csokorba gyűjtöttük, és minden részletre kiterjedően igyekszünk választ adni. Ez itt az Index Szájbarágója a 2024-es árvízhelyzetről.
Mikor kell elrendelni árvízvédekezési készültséget?
A jogszabály szerint a készültség egyes fokozatait (I–III.) és az ezeknek megfelelő intézkedések végrehajtását akkor kell elrendelni, ha az áradó víz az adott fokozatra mértékadó vízállást elérte, és további áradás várható. Fontos hozzátenni, jeges árvíz veszélye vagy a heves vízjárású folyók gyors áradása esetén, továbbá, ha a védművek állapota ezt indokolja, vagy a felkészülési idő növelése szükséges, a mértékadó vízállástól függetlenül magasabb készültségi fokozat is elrendelhető.
Abban az esetben, ha az áradó víz az eddig észlelt legmagasabb vízállást megközelíti és még jelentős áradás várható, vagy ha elháríthatatlan jégtorlasz keletkezett, esetleg töltésszakadás veszélye fenyeget vagy az bekövetkezett, a vízügyi igazgató – a védelmi bizottság elnökének egyidejű tájékoztatásával – az Operatív Törzs vezetője útján haladéktalanul köteles a miniszternek javaslatot tenni a rendkívüli készültség elrendelésének kezdeményezésére.
A készültség egyes fokozatait akkor kell megszüntetni, ha az apadó víz a fokozatra mértékadó vízállás alá csökkent, és újabb áradás nem várható, illetve a készültség elrendelésének oka megszűnt.
Mit jelent ez a Magyar Honvédség számára?
A Magyar Honvédség (MH) keretein belül az „árvízhelyzeti készültség” egy felkészülési folyamatban való magasabb szintre lépést jelent. Vagyis azt, hogy aktivizálják az MH által működtetett Honvédelmi Katasztrófavédelmi Rendszer (HKR) vezetési elemei, valamint a katasztrófavédelmi feladatokban való közreműködésre előre kijelölt munkacsoportokat.
Ez a vezetési elemeknél a folyamatos ügyeleti szolgálatra való áttérést, a munkacsoportoknál az eszközök működőképességének ellenőrzését, azok feladatra való felkészítését, a szükséges eszközökkel való esetleges málházását, a személyi állomány felkészítését, esetleges laktanyán belüli vagy kívüli készenlétbe helyezését jelenti, hogy minél előbb elindulhassanak, ha szükséges.
Ki milyen intézkedéseket vezethet be? Kinek mi a jogköre? Mettől meddig terjed a jogköre a kormánynak és az önkormányzatoknak?
Az árvízvédelemmel kapcsolatos kormányzati és önkormányzati jogköröket, feladat- és hatásköröket a vízgazdálkodási törvény szabályozza. Az önkormányzati védvonalakon az önkormányzatok szervezik a védekezést, az állami védvonalakon az Országos Vízügyi Főigazgatóság. A helyi önkormányzatok feladata a legfeljebb két település érdekében álló védművek létesítése és a helyi védekezés ellátása.
Az önkormányzatok árvízvédelmi munkáját a kormány által létrehívott operatív törzs segíti, amelynek a szakmai hátterét az Országos Vízügyi Főigazgatóság, a szervezést-irányítást a katasztrófavédelem biztosítja. Az operatív törzsben részt vesz a Magyar Honvédség, amely 12 ezer fővel és technikai eszközökkel áll rendelkezésre.
A rendőrség a javak biztosításában, a rend fenntartásában, illetve a vízügyi rendőrség hajókkal a védekezésben is részt vesz. Az Országos Mentőszolgálat kiemelt szolgálatot biztosít az érintett területeken, és a területileg illetékes kórházak is felkészülnek vérellátással és műtőkapacitással, amiért pedig az országos kórház-főigazgató felel.
Tehát több operatív törzs van?
Erre nehéz válaszolni. A közbeszéd jellemzően ilyenkor a kormányzati operatív törzsre gondol, ahonnan Orbán Viktor miniszterelnök rendkívüli esetekben bejelentkezik. Ugyanakkor a vízügy operatív törzse hivatalosan az Országos Műszaki Irányító Törzs (OMIT), ennek semmi köze az előbbihez, ami inkább több terület munkáját fogja össze. Az OMIT akkor lép működésbe, ha egy vagy annál több vízügyi igazgatóságnak a munkáját kell koordinálni.
Fontos: a két törzs munkáját a közbeszéd keveri, de határozottan különálló szervek.
2010-ben a Sajón lezajlott árvíz jó példa: bár a rendkívüli helyzet egyetlenegy régiót érintett, az OMIT működésbe lépett, mert az egész országból kellett szakembereket vezényelni. A mostani árhullám több területet és így az egész szervezetet érinti. Tehát nem is volt kérdés, hogy pénteken reggel 8-kor munkához láttak. Itt koordinálják ténylegesen az egész védekezési munkát.
A Honvédelmi Minisztérium ezt azzal egészítette ki, hogy az „operatív törzs” egy gyűjtőfogalom, olyan szakmai szervezet, amely ideiglenesen alakul meg az adott válsághelyzet kezelésére és irányító vagy koordinációs jelleggel működik. A honvédelmi ágazaton belül több szinten is működik operatív törzs funkciójú ideiglenes szervezet, így az árvízvédelmi feladatokban való MH-közreműködés keretében is.
A Magyar Honvédség fő funkciója az árvízi védekezésben közreműködő katonák irányítása. MInisztériumi szinten pedig az országos illetékességű szakmai szervezetekkel való kapcsolattartás a feladata és hídszerepet tölt be a honvédelmi ágazaton kívüli „szereplők” és az MH között.
Ki és mikor határoz a katonaság és a honvédségi eszközök bevonásáról? Ki dönti el, hogy hova mennyi katonát küldenek?
A honvédségi erőket katasztrófavédelmi okokból a katasztrófa típusa szerinti országos illetékességű irányító szerv, illetve a védelmi és biztonsági igazgatás területi szerve [Területi Védelmi Bizottság (TVB)] igényelheti a honvédségi közreműködést.
Ha megalapozott a kérés, a Katasztrófavédelmi törvény alapján a honvédségnek közreműködési kötelezettsége van. Ezáltal a Honvédségi erők kirendeléséről (legfeljebb 200 fő, maximum 21 napra) a Honvéd Vezérkar Főnöke dönt, ettől nagyobb létszám esetén a honvédelmi miniszter, aki 3000 fő honvédségi közreműködő elérésekor kötelezően tájékoztatja az Országgyűlés megfelelő bizottságát a közreműködés mértékéről.
Az arra jogosultaktól beérkezett igényt az MH képességeihez mérten kielégíti. Ha működik országos szintű/illetékességű szakmai koordináló szerv, akkor az igények azon keresztül kell hogy beérkezzenek a honvédelmi tárcához. A szakmai koordináló szerv priorizálja az igényeket, majd alapesetben a beérkezett igények alapján a honvédelmi tárca vezetője a Honvéd Vezérkar Főnöke útján rendeli el az eszközök igénybevételét.
Ha katasztrófa következtében (itt nem árvízi védekezésre, hanem egyéb váratlanul bekövetkezett katasztrófára kell gondolni) szükséges élet- és vagyonmentés, akkor az a védelmi és biztonsági igazgatási szervek, a rendvédelmi szervek, illetve az állami mentőszolgálat igénye alapján a katonai erők azonnali közreműködését indokolja.
Ebben az esetben legfeljebb 100 fő igénybevételéről a területileg illetékes honvédségi szervezet parancsnoka saját hatáskörben dönthet, amelyet szolgálati úton haladéktalanul jelent a Honvéd Vezérkar főnökének.
Nemzetközi katasztrófavédelmi segítségnyújtás keretében a kormány döntése szükséges arról, hogy az MH emberi erőt vagy eszközöket küldjön a határon túlra.
Pontosan milyen feladatok vannak az árvízvédekezés egyes készültségi fokozataiban?
Az I. fokú készültség elrendelésekor a szakasz-védelemvezetőnek a védelmi szakaszt be kell járnia, és a védőművek, zsilipek és egyéb műtárgyak állapotát meg kell vizsgálnia. A készültség ideje alatt 12 órás nappali őrszolgálatot kell tartani. A kötelezettségek teljesítése érdekében a vízállásokat szükség szerint, de naponta legalább 6 és 18 órakor kell leolvasni, feljegyezni és jelenteni.
A II. fokú készültség esetén a készültség időtartama alatt éjjel-nappali őrszolgálatot kell tartani. A vízállásokat naponta 6, 12, 18 és 24 órakor kell leolvasni, feljegyezni, jelenteni. A vízügyi igazgató a készültség elrendelésekor – ha további jelentős áradástól kell tartani – mozgósíthatja a főigazgatóság védelmi osztagát vagy az egyes részlegeit.
A III. fokú készültség már teljesen új feltételeket szab. Vészőröket kell állítani a védmű olyan pontjaihoz, ahol az állékonyságot súlyosan veszélyeztető jelenséget észlelnek, vagy az árvízvédekezési terv szerint arra számítani lehet. A vízállásokat kétóránként (páros órákban) kell jelenteni. A tetőző árvízszintek rögzítéséről és beméréséről, a vízhozammérésről, továbbá – szükség szerint – a légi megfigyelésről is gondoskodni kell.
Azt a helyet, ahol a védvonalon az állékonyságot veszélyeztető káros jelenséget észlelnek – a III. fokú készültség esetén –, a védekezési készletben rendszeresített jelzőzászlókészletből a fehér színűvel kell megjelölni. A megjelölt helyek felülvizsgálata alapján a fokozott megfigyelés alatt tartandó helyeket sárga, az azonnali beavatkozást igénylő helyeket piros zászlóval kell ellátni.
Előrejelzett tartós III. fokú védekezés esetén a vízügyi igazgató köteles: a védelmi osztagot készültségbe helyezni; a védelmi bizottság elnökének javaslatot tenni. A III. fokú árvízvédelmi készültség elrendelésével egyidejűleg el kell rendelni a környezetkárosodás megelőzésének és elhárításának rendjéről szóló kormányrendelet szerinti I. fokú készültséget.
07:32
Egyre csak emelkedik a vízszint, újabb kulcsfontosságú utakat kell lezárni Magyarországon
További részletek itt.: Útinform
07:14
Meghaladta a 620 cm a Duna a Szentendrei szigetnél
A Fővárosi Vízművek keddi esti közlése szerint már meghaladta a 620 centimétert a vízszint a Szentendrei-szigeten.
„Megkezdte küldetése teljesítését az elsőként kialakított, 2009-ben épített surrantónk a Szentendrei-szigeten. Segítségével az érkező víz már a hullámtérbe folyik, ami azt jelenti, hogy a küszöbszint, vagyis 620 centiméter fölött járunk”
– írták.
06:42
Ismét fogad vonatokat az osztrák vasút
Az osztrák vasúttársaság (ÖBB) szerda hajnaltól ismét fogad egyes vonatokat a hegyeshalmi határállomáson keresztül – tájékoztatta lapunkat a Mávinform.
Várhatóan szerdától ismét közlekednek a Regiojet-járatok Bécs–Hegyeshalom–Budapest között, – a 1065-ös számú vonat kivételével. Szerdán még nem közlekedik a Bécsből 7:34-kor a Déli pályaudvarra induló RegioJet. A kialakult helyzet miatt késések is előfordulhatnak.
Szerda hajnaltól már közlekedhetnek az EuRegio-vonatok Győrből Bécsbe és Bécsből –Bruck an der Leitha állomáson át Győrig teljes útvonalon. A GYSEV szerint szerdán üzemkezdettől a Sopron–Wiener Neustadt vasútvonalon újra közlekednek a vonatok.
A railjetek, a bécsi EuroCityk és a Kálmán Imre EuroNight további intézkedésig csak Hegyeshalomig közlekednek, illetve onnan indulnak Budapest felé.
A közlemény szerint a Keleti pályaudvar és Hegyeshalom között közlekedő nemzetközi vonatok a fennakadás végéig helyjegy váltása nélkül is igénybe vehetők. Győri vagy hegyeshalmi átszállással biztosított az eljutás Bécsig. Bécs felől Budapestig hosszabb eljutási idővel kell számolni.
A jelenlegi információk alapján a Bécsen túli (Wien Hauptbahnhof), Salzburg felé lévő állomások még nem érhetők el vasúton. A heves esőzések és az árvízhelyzet miatt Ausztriában továbbra is lehet járatkimaradásokra, fennakadásokra és késésekre számítani.
06:29
Az Útinform jelentése
Az Útinform szerdai hajnali tájékoztatása szerint a Duna áradása miatt több utat is lezártak Magyarországon.
Győr-Moson-Sopron vármegyében lezárták a 14-es főúton található Vámosszabadi ártéri hidat és ezzel együtt a határátkelőhelyet is.
A lezárás érinti a teljes közúti forgalmat, így az autósok Győr-Moson-Sopron vármegyében az M15-ös autóutat, Komárom-Esztergom vármegyében pedig a 13-as főúti Monostori-hidat használhatják kerülőútként.
Vámosszabadi híd lezárása homokzsákokkal 2024. szeptember 16-án./Fotó: Tövissi Bence / Index
A Duna áradása, illetve a védekezési munkák miatt két vármegyében több utat is lezártak Komárom-Esztergom vármegyében, köztük:
- a 11-es főutat teljes szélességében lezárták, Doboskert településen, a 45-ös és a 46-os kilométer között,
- a 11-es főutat teljes szélességben lezárták Dömös település határában, a 47-es és a 48-as kilométer között,
- a 11-es főutat teljes szélességében lezárták Esztergom nyugati határában,
- a 68-as és a 72-es kilométer között (itt ideiglenes gátat építenek). Kerülni a 111-es főút felé lehet,
- a 11-es főúton, Pilismarót térségében árvízvédelmi munkákat végeznek. Az 53-as és az 54-es kilométer között csak a fél útpálya járható,
- Nem járható az Esztergom-országhatárhoz vezető út az 1-es kilométer közelében, a Mária Valéria híd közelében, (11326-os jelű),
- lezárták Dunaalmáson a hajóállomáshoz vezető bekötőutat, és a vasútállomáshoz vezető utat, (11342-es, és 11343-as jelzésű),
- Neszmélynél a komphoz vezető út (11341-es jelzésű út), - a párkányi komphoz vezető út, (11329-es jelzésű út), – de a szobi és pilismaróti, a szigetmonostor, a dunabogdányi, a leányfalui komphoz vezető utak is zárva vannak már.
Pest vármegyében leginkább a Duna menti kerékpárutak és komphoz vezető utak nem járhatóak, így
- a Vác–Sződliget kerékpárút, az 1-es és az 5-ös kilométer között, (97793-as jelzésű),
- Szentendre közelében a Budapest–Szentendre EV6 kerékpárút, a 2-es és a 3-as kilométer között, (97812-es jelzésű),
- a Megyeri-híd alatti kerékpárút van lezárva, (97767-es jelzésű út),
- Zárva van a Dunakeszi–Horányi komphoz vezető út, (12301-es jelzésű út),
- a Szentendre–Szigetmonostori révhez vezető út, (11308-as jelzésű út),
- Szigetmonostor–Határcsárdai komphoz vezető út, (11307-es és a 11306-os jelzésű út).
- Leányfalu–Pócsmegyeri komphoz vezető út, (11311-es jelzésű út),
- Dunabogdányi hajóállomáshoz vezető út, (11315-ös jelzésű út).
Szintén Pest vármegyében lezárták az Ipolydamásd országhatárhoz vezető utat, egy 500 méteres szakaszon, az árvízi védekezés miatt. A Helemba határátkelőhely sem használható, és a határátlépés sem lehetséges. (12125-ös jelzésű út) A kerékpárút szintén nem használható. (97821-es út).
06:20
Orbán Viktor döntött, kedd éjszaka hatályba lépett az árvízrendelet
Kedd este lépett hatályba Orbán Viktor rendelete az árvíz elleni védekezésről, amelynek értelmében Magyarország egész területére összehangolt védelmi tevékenységet rendeltek el. A védekezéssel összefüggő tevékenységét a katasztrófák elleni védekezésért felelős miniszter, azaz Pintér Sándor belügyminiszter hangolja össze.
Kedd este megjelent a Magyar Közlönyben a kormány rendelete „az összehangolt védelmi tevékenység elrendeléséről és annak keretében meghatározott intézkedések bevezetéséről”.
Az Orbán Viktor miniszterelnök által jegyzett rendelet a Magyarország folyóin levonuló súlyos és elhúzódó árhullám miatt a védelmi és biztonsági szervezetek, a közigazgatási szervek védelmi feladatainak koordinálása és összehangolása céljából Magyarország egész területére összehangolt védelmi tevékenységet rendelt el.
A rendelet azt is kimondja, hogy az összehangolt védelmi tevékenység keretében a műveletek irányítását, valamint az árhullám elleni védekezésben részt vevő védelmi és biztonsági szervezetek, illetve közigazgatási szervek védekezéssel összefüggő tevékenységét a katasztrófák elleni védekezésért felelős miniszter, azaz Pintér Sándor belügyminiszter hangolja össze.
A döntés szerint a tárcavezető munkáját segíti az operatív törzs, amely a katasztrófavédelmi koordinációs szerv bázisán, annak feladatait is ellátva működik. A rendelet kedd este 22 órakor lépett hatályba, 2024. szeptember 24-én pedig már hatályát is veszti.
06:10