A grúz fővárosban már a harmadik éjszaka folytatódtak az erőszakos tüntetések a putyinista – orbánista rezsim ellen
Friss!
A tüntetők ismét megrohanták a fővárosban, Tbilisziben lévő parlamentet, egyesek megpróbálták betörni az épület fémkapuját, és jelentések szerint a zavargások a fekete-tengeri Batumiba is átterjedtek.
Több ezer ember tüntetett, immár második éjszaka, a grúz kormány azon döntése ellen, hogy felfüggeszti az európai uniós csatlakozási tárgyalásokat.
A tüntetők ismét megrohanták a fővárosban, Tbilisziben található parlamentet, egyesek megpróbálták betörni az épület fémkapuját.
A rohamrendőrök vízágyúkkal szorították ki őket az épülettől, majd később a város fő sugárútján, a Rustaveli sugárúton távolabb vízágyúzták a tiltakozókat.
A demonstrálók egy része szemetes kukák és padok segítségével próbált barikádokat építeni, miközben a rendőrök a jelentések szerint könnygázt és paprikasprayt is bevetettek.
Ez dühös választ váltott ki az ország EU-párti elnökéből, Salome Zourabichvilliből, aki régóta ellentétben áll az oroszbarát Grúz Álom párttal.
"Ismét brutális és aránytalan támadásoknak vagyunk tanúi a grúz nép és a média ellen, amelyek az orosz típusú elnyomásra emlékeztetnek"
- írta az X-en közzétett bejegyzésében.
"Ezeket az akciókat nem bocsátjuk meg! Az erőszak alkalmazásáért felelősöket felelősségre kell vonni".
Zourabichvili csütörtök este csatlakozott a tüntetőkhöz, miután azzal vádolta a kormányt, hogy "háborút" hirdetett saját népe ellen.
A rendőrség és a tüntetők közötti összecsapások pénteken késő este a fekete-tengeri kikötővárosban, Batumiban is kirobbantak.
"Nem csak a Grúz Álom párt ellen harcolunk, hanem Oroszország ellen is, az orosz befolyás ellen harcolunk ebben az országban. Hatalmas mennyiségű erőforrás, pénz és minden más most lett realitás. Ezért kérem a demokratikus világ minden vezetőjét, hogy támogassák a grúz népet. Szankciók, intézkedések, finanszírozás, mindent meg kell tenni. Ez nagyon fontos"
- mondta Giorgi Vashadze, az Egység Nemzeti Mozgalom Koalíció vezetője.
Vitatott választási győzelem
A Grúz Álom vitatott győzelme az október 26-i parlamenti választásokon, amelyet széles körben az ország EU-hoz való csatlakozási törekvéseiről szóló népszavazásnak tekintettek, hatalmas tüntetéseket váltott ki, és a parlament ellenzéki bojkottjához vezetett.
Az ellenzék szerint a szavazást Oroszország befolyása alatt manipulálták, amely arra törekszik, hogy Grúziát a saját befolyási övezetében tartsa.
A kormány bejelentése, miszerint felfüggeszti az EU-hoz való csatlakozásról szóló tárgyalásokat, órákkal azután történt, hogy az Európai Parlament elfogadott egy állásfoglalást, amelyben elítélte a múlt havi szavazást, mivel az nem volt sem szabad, sem tisztességes, és a folyamatos demokratikus visszalépés újabb megnyilvánulása, "amelyért teljes mértékben a kormányzó Grúz Álom párt felelős".
Az európai választási megfigyelők szerint az októberi szavazás megosztó légkörben zajlott, amelyet megvesztegetés, kettős szavazás és fizikai erőszak jellemzett.
Az EU 2023 decemberében adta meg Grúziának a tagjelölti státuszt azzal a feltétellel, hogy megfelel a blokk ajánlásainak, de az év elején felfüggesztette a csatlakozást és csökkentette a pénzügyi támogatást, miután elfogadták a "külföldi befolyásról" szóló törvényt, amelyet széles körben a demokratikus szabadságjogok elleni támadás orosz mintára.
Az uniós törvényhozók sürgették, hogy a parlamenti szavazást egy éven belül alapos nemzetközi felügyelet mellett és független választási adminisztráció által ismételten tartsák meg.
Felszólították továbbá az EU-t, hogy vezessen be szankciókat és korlátozza a grúz kormánnyal való hivatalos kapcsolatokat.
A grúz miniszterelnök visszavágott, elítélve az uniós politikusok részéről elhangzott "sértések sorozatát", és kijelentette, hogy "országunk rosszindulatú emberei az Európai Parlamentet a Grúzia elleni zsarolás tompa fegyverévé tették, ami nagy szégyen az Európai Unióra nézve".
"Folytatjuk az Európai Unió felé vezető utunkat, azonban nem engedjük meg senkinek, hogy a zsarolás és a manipuláció állandó állapotában tartson minket, ami teljesen tiszteletlen országunkkal és társadalmunkkal szemben"
- mondta Irakli Kobakhidze.
Kobakhidze azt is elmondta, hogy Grúzia 2028 végéig elutasít minden költségvetési támogatást az EU-tól.
A kritikusok azzal vádolják a Grúz Álom pártot - amelyet Bidzina Ivanishvili, egy árnyékmilliárdos alapított, aki Oroszországban szerezte vagyonát -, hogy egyre inkább tekintélyelvűvé és moszkvabaráttá.
A párt a közelmúltban olyan törvényeket hozott, amelyek hasonlóak azokhoz, amelyeket a Kreml a szólásszabadság és az LMBTQ+ jogok visszaszorítására használ.