A 2022 őszén lévő árfolyamválság közelében járt a forint ma olyan gyenge!
A csütörtök délelőtt újabb forintgyengülési hullámot hozott a devizapiacokon, és ez már nem egy régiós jelenség: nem csak az euróval és a dollárral, hanem a térségbeli devizákkal szemben is romlik a forint árfolyama.
Az euró ára fél 11 után nem sokkal átlépte – ha csak minimálisan is – a 415 forintos szintet.
Ez kétéves mélypontnak felel meg: az euróár legutóbb 2022 őszén volt ilyen magas, abban az időszakban, amelyről egy évvel később Matolcsy György, a nemzeti bank elnöke azt mondta, hogy akkor árfolyamválság közelében járt az ország.
Reggel óta az euró több mint 2 forintot, november eleje óta csaknem 12 forintot drágult.
Havi összevetésben a dollár még nagyobb mértékben, 20 forinttal drágult, de a mai erősödése is meghaladja az euróét: reggel óta 3 forinttal, csaknem 1 százalékkal erősödött az árfolyama a forinttal szemben.
Hogy mostanában már kifejezetten a forintot bünteti a nemzetközi befektetői hangulat, az abból látszik, hogy a térségi devizákkal szemben is romlik az árfolyam.
A román lej árfolyama 83 forint fölött van, ma nagyjából fél százalékkal drágult.
A cseh korona és a lengyel złoty pedig történelmi csúcsra erősödött a forinttal szemben: egy korona ma 16,42 forintba is került, a złoty új rekordára pedig 96,328 forint – november elején még 93 forint alatt volt a złoty, 15,9 forint környékén a korona.
A Poertfolio.hu összegzése szerint az elmúlt hat hétben a forint összesen 3 százalékot esett az euróval szemben, közben a korona és a złoty stagnált ebben az időszakban.
A forint tehát levált a régióról, ami leginkább az elmúlt egy hétben lett látványos, írja a portál.
A lap szerint elsősorban a jegybankelnök-választás körüli bizonytalanság és a globális geopolitikai helyzet – főleg az Oroszországot sújtó, a magyar gázvásárlásokat akár ellehetetlenítő szankciók – tartják nyomás alatt a forintot, de most akár lélektani, taktikai vásárlási okok is magyarázhatják az árfolyamromlást.