Brüsszel üzent Magyarországnak, befenyítették Orbán Viktort - Az Európai Bizottság alelnöke szerint Magyarország imázsa forog kockán
Az Európai Unió minden tagjára ugyanazok a nemzetközi törvények vonatkoznak, beleérve a nemzetközi intézmények törvényeit is – reagált Vera Jourová, az Európai Bizottság alelnöke Orbán Viktornak arra a lépésére, mely szerint elutasítja a nemzetközi elfogatóparancsot Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök és nemrégiben leváltott védelmi minisztere ellen, számolt be róla a lengyel FAKT és a belga Euronews.
Az alelnök szerint az, hogy Orbán Viktor meghívta Magyarországra az izraeli kormányfőt, és sértetlenséget is ígért neki, jogi lépéseket vonhat maga után, és negatív hatással lesz Magyarország imázsára.
Csütörtökön a Nemzetközi Bíróság (ICC) elfogatóparancsot adott ki Izrael miniszterelnöke és nemrégiben leváltott védelmi minisztere, Joáv Gallant ellen, emberiesség elleni és háborús bűncselekményekkel vádolva őket.
Péntek reggel a szokásos rádióinterjújában Orbán Viktor a döntést pimasznak nevezte, és azt tervezi, hogy Magyarországra hívja az izraeli miniszterelnököt.
A kormányfő előtt Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter is megszólalt az esettel kapcsolatban, szégyenletesnek és abszurdnak nevezve az elfogatóparancsot.
Az izraeli miniszterelnök pedig köszönetét fejezte ki a magyar kormányfőnek, aki szolidaritásáról biztosította őt.
Az Európai Bizottság alelnöke viszont egyáltalán nem volt elragadtatva ezektől a fejleményektől.
Az Európai Unió minden tagjára ugyanazok a nemzetközi törvények vonatkoznak, beleérve a nemzetközi intézmények törvényeit is
– mondta az Euronewsnak Vera Jourová, az Európai Bizottság alelnöke, reagálva a magyar miniszterelnök szavaira.
Vera Jourová: Magyarországnak is be kell tartania az ICC döntését
Az Európai Biztottság alelnöke egyértelműen nem volt elragadtatva Orbán Viktornak az izraeli miniszterelnök felé gyakorolt gesztusaitól. Így fogalmazott az Euronewsnak:
A felelős politikusok tisztában vannak nemzetközi kötelezettségeikkel. Magyarország aláírója, részese a Nemzetközi Büntetőbíróságnak. A mi büntetőbíróságunknak, hogy pontos legyek. Ez egy olyan szabály, amely a nemzetközi jogon alapul, és kimondja, hogy a feleknek tiszteletben kell tartaniuk a bíróság döntéseit. Tehát ez egy kötelező határozata a Nemzetközi Büntetőbíróságnak mindenkire nézve, aki aláíró, így Magyarországra nézve is.
Vera Jourová nemcsak elméletben, hanem a konkrét esettel kapcsolatos kérdésre is azt válaszolta, hogy az egyezmény megszegését jelenti, ha egy ország, amely az ICC tagja, vendégül lát és nem tartóztat le egy politikust, aki ellen az ICC nemzetközi elfogatóparancsot adott ki.
Jogi lépések?
Arra a kérdésre, hogy ennek milyen következménye lehet, Vera Jourová azt mondta, egyrészt jogi lépések követik, másrészt rossz fényt vet az adott országra.
Minden alkalommal, amikor egy ország megszegi a nemzetközi intézmények iránti kötelezettségvállalásait, saját magának okoz kárt, a saját jó hírét csorbítja. Az eljárás teljes menetét nem tudom megjósolni, de az biztos, hogy Magyarország imázsára hatással lesz
– hangsúlyozta az Európai Bizottság alelnöke azzal kapcsolatban, hogy Orbán Viktor meghívta Magyarországra az izraeli kormányfőt, és sértetlenséget ígért neki.