Euronews: Bulgária januárra készen áll az euró bevezetésére, közölte az ország jegybankja, így sanszos, hogy örökre Magyarország marad az EU legszegényebb országa
A bolgár jegybank adataiból kiderül, hogy az infláció januárra az euró bevezetésével összeegyeztethető szintre csökken, ami megnyitja az utat az ország számára az euró bevezetéséhez, valószínűleg már 2026. január 1-jén - írja az Euractiv.
"A politikusoknak gondoskodniuk kell arról, hogy az Európai Tanács végleges döntését 2025-ig biztosítsuk. Az euró bevezetésének konkrét időpontja jellemzően hat hónappal egy ilyen döntés után következik"
- mondta Radev.
Bár az euróövezethez való csatlakozás technikai infrastruktúrája már rendelkezésre áll, Radev arra figyelmeztetett, hogy "a lehetőség ablaka bezáródhat".
"Bulgária fizetési, információs, számviteli és statisztikai rendszerei teljes mértékben felkészültek az euróövezeti műveletekre. A valutaváltási folyamatra is készen állunk. Négy éve nyomtatunk euróbankjegyeket, és most bolgár euróérmék próbatételeit gyártjuk"
- tette hozzá.
Bulgária sikeresen megfékezte az inflációt, de a költségvetési hiány komoly kihívást jelent - írja a brüsszeli lap. A pénzügyminisztérium augusztus óta 9 milliárd eurós költségvetési hiányról számolt be, ami az Euractiv szerint a GDP mintegy 8%-ának felel meg.
A hiány a nyugdíjakra, a katonai és rendőri fizetésekre és egyéb költségvetési kötelezettségekre fordított kiadások növekedésének köszönhető.
Az ügyvezető kormány 3%-os hiány mellett kiegyensúlyozott költségvetést ígért, amihez jelentős bevételnövekedésre lenne szükség.
Bulgária Európa-párti politikusai az euróövezethez és Schengenhez való csatlakozást geopolitikai mérföldkőnek tekintik, hogy a leginkább oroszbarát közvéleményt képviselő uniós országot szilárdan a nyugati befolyási övezetben rögzítsék - írja az Euractiv.
A közelmúltban végzett közvélemény-kutatások szerint ugyanakkor a közvélemény továbbra is megosztott az euró bevezetésével kapcsolatban.