Putyin azt állítja szinte teljesen lefegyverezték az ukránokat, pár hét múlva az ország már nem fog létezni mert Orosz Föderáció része lesz
Az orosz elnök szerint az egyik kitűzött háborús célt, Ukrajna demilitarizálását gyakorlatilag sikerült elérni, ellenségük ugyanis hamarosan teljesen kifogy a saját fegyverkészleteiből, és kizárólag a nyugati támogatásnak köszönhetően fogja tudni folytatni a háborút.
„Így nem lehet túl sokáig harcolni. Értik?"
- fordult a fórum közönségéhez, majd bejelentette, hogy a tervezettek közül több nukleáris rakétafej már most megérkezett Belaruszba.
Az eredeti tervek szerint Oroszország júliustól kezdett volna atomfegyvereket telepíteni a befolyása alatt álló országba, de úgy néz ki, hogy a programot felgyorsították.
Putyin mindenesetre leszögezte, hogy az orosz hadseregnek jelenleg nincs szüksége arra, hogy nukleáris fegyvert vessen be.
Putyin szerint semmi baja az orosz gazdaságnak
Az államfő azt is kijelentette, hogy a nyugati szankciókkal nem sikerült izolálni Oroszországot a nemzetközi térben, sőt: szerinte a tiltások következtében a kereskedelem még intenzívebbé is vált Oroszország és a „jövő piacai" között. Putyin több ázsiai, közel-keleti és dél-amerikai országot is megemlített, melyekkel sikerült kereskedelmi megállapodásokat kötni, és megbízható partnereknek nevezte ezeket az államokat.
Putyin idén 1,5-2 százalékos GDP-növekedésre számít. Az elnök arról is beszélt, hogy a felelős és kiegyensúlyozott gazdaságpolitika lehetővé tette, hogy Oroszországban a munkanélküliség és az infláció minimális szintjen maradjon. Szerinte az orosz infláció jelenleg 2,9 százalék, ami közel van a történelmi mélyponthoz.
Az államháztartást kiegyensúlyozottnak titulálta a politikus, bár azt elismerte, hogy a költségvetésben „van egy kis folyó hiány". Ez elmondása szerint nagyrészt a tervezett kiadások előrehozásának, az állami és regionális programok felgyorsításának, valamint a katonai kiadások növelésének következménye.
„Természetesen a védelem és a biztonság megerősítéséhez, a fegyverek beszerzéséhez is szükség volt kiegészítő forrásokra. Kötelességünk volt ezt megtenni, hogy megvédjük országunk szuverenitását. Azt kell mondanom, hogy összességében mindez igazolja magát gazdasági szempontból is"
- fogalmazott az államfő.
Visszavárják a nyugati cégeket
Putyin azt is bizonygatta, hogy Oroszország továbbra is része marad a világgazdaságnak, és nem zárja be kapuit a külföldi vállalatok előtt. Ha vissza akarnak térni, biztosítja számukra a szükséges feltételeket.
„De szem előtt fogjuk tartani e partnerek viselkedésének sajátosságait" - hangoztatta Putyin, hozzátéve, hogy aki maradt, azt hazai vállalatként fogják kezelni. Egyúttal méltatta az eltávozott cégek helyét gyorsan átvevő orosz vállalkozásokat. (Az Ukrajna elleni invázió tavaly februári kezdete óta több mint ezer nyugati vállalat hagyta el Oroszországot.)
Magyarország kivételével (Szíjjártó Péter külügyminiszter személyében) a Szentpétervári Nemzetközi Gazdasági Fórumon idén egyetlen ország sem képviselteti magát az Európai Unióból, és az Egyesült Államok sem küldött résztvevőt. A szervezők kitiltották a rendezvényről azon országok újságíróit, amelyek Ukrajna mellé álltak a háborúban.
forrás. (kremlin.ru)