Orbán össze-vissza hazudozott, Brüsszelezett és csúsztatott Brüsszelben a Mandinernek
ÉLŐ.
Orbán Viktor interjút adott a Mandinernek.
A miniszterelnök a lapnak összegezte a magyar soros elnökség eredményeit, beszélt a 2025-ös gazdaságról, a forint árfolyamáról, Magyar Péterről, Donald Trumppal való kapcsolatáról, a szíriai konfliktusról, Szájer József visszatéréséről, a kegyelmi ügyről, valamint értékelte a jelenlegi lengyel–magyar kapcsolatokat.
A Mandinernek adott interjújában beszélt a miniszterelnök a soros elnökségről, Donald Trump megválasztásának magyar gazdaságra való hatásáról, a forint árfolyamáról, Szájer József visszatéréséről, valamint a közéletben korábban történtekről is kifejtette véleményét.
A legfontosabb kijelentések a következők voltak:
- A miniszterelnök a Donald Trump megválasztott amerikai elnök beiktatását követő időszakról beszélt. Szerinte „Trump győzelmével vége a magyarellenes politikának”, és amerikai befektetők érkeznek majd az országba. A leendő amerikai elnökkel való kapcsolatáról azt mondta, hogy a nemzetközi politikában a magyarok 2010 óta azt mondják, amit ő, ezért szerinte az Egyesült Államokban úgy tekintenek ránk, „hogy mi már Trumpok voltunk Trump előtt is”.
- A „tűzzel játszik, aki óvatlanul avatkozik bele a szíriai konfliktusba” – válaszolta Orbán Viktor, amikor a szíriai helyzetről kérdezték. Szerinte még nem dőlt el, hogy kik veszik át a hatalmat. Hozzátette, ha valaki azt állítja, hogy a szír elnök Magyarországra érkezik, az „belerángatja hazánkat egy komoly konfliktusba”.
- A miniszterelnök szerint 2025-ben a „magyar gazdaság jelentős pénzforrásokhoz jut”, ezzel nemcsak növekedést, hanem pénzügyi stabilitást is ígér. Elmondta, hogy büszke arra a teljesítményre, hogy 2010 óta minden választás után csökkentették a költségvetés hiányát a választást megelőző évben.
- A forintról azt mondta, hogy „a forint árfolyama és a magyar gazdaság állapota között különbséget kell tenni”. Lehetetlennek tartja, hogy a magyar gazdaság értéke egy hét alatt ennyit változzon. Szerinte a forint árfolyamát azért „rángatják”, mert azzal pénzt lehet keresni, ám ez Magyarországon „sajnos része a pénzügyi kultúrának”.
- A magyar soros elnökség értékeléseként Orbán Viktor elmondta, hogy „amit Magyarország az elnökség fél éve alatt tett, az messze több, mint ami a súlyánál fogva elvárható volt tőle”. Szerinte a tűzszüneti és fogolycsere-javaslatuknak köszönhetően több ezer olyan gyerek édesapja térhet haza karácsonyra, aki a fronton szolgál. Emellett kiemelte a schengeni övezet bővítését, valamint azt, hogy előrevitték az Európai Unió bővítését a Balkán irányában.
- A lengyel–magyar kapcsolatokról úgy fogalmazott, hogy „mélyponton vannak, mert a liberális lengyel szivárványkoalíció nem képes különbséget tenni párt- és állampolitika között”. Szerinte a két országnak segítenie kellene egymást, nem pedig gyengíteni.
- A kegyelmi ügy által elindított, kormányon belül bekövetkezett változásokról a miniszterelnök úgy fogalmazott, hogy a politikai döntésekért a politikai vezetők vállalják a felelősséget, és „a politikai vezető sohasem háríthatja a felelősséget a tanácsadóira”. A bekövetkezett veszteségeket úgy kommentálta, hogy „világsztárokat veszítettünk”.
- Szájer József visszatérésének örült, és szerinte „minőségi” javulást hoz a magyar közéletbe, és egy „magyar hazafi”. Hozzátette, hogy „a magánéleti fordulatai ellenére […] sosem tűnt el az életemből”.
- Magyar Péterrel kapcsolatban úgy vélekedett, hogy a „projekt ugyanaz, mint eddig, csak a főszereplő változott”. Szerinte a Tisza Párt elnöke „brüsszelizálná” Magyarországot. Kiemelte, hogy Brüsszelnek „komoly érdeke”, hogy Magyarországon kormányváltás legyen, és egy olyan kormány legyen hatalmon, amely „lenyomja az emberek torkán a migrációt, a genderőrületet, beviszi Magyarországot a háborúba”.
- A magyar közéletről a miniszterelnök azt mondta, hogy a „brutálissá vált” stílus sokukban szekunder szégyenérzetet kelt, de szerinte a „hőbörgőkkel” csak a saját hangukon lehet beszélni. Szerinte „mindig a kihívó választ fegyvernemet”, és a párt nagysága révén „minden fegyvernemre van emberünk”.
Brüsszelből jelentkezett Orbán Viktor
Orbán Viktor miniszterelnök Brüsszelből jelentkezett, ahol a politikai közössége, a Patrióták Európáért képviselőinek körében indítja a napot, majd részt vesz az Európai Unió csúcstalálkozóján, amelyen a soros magyar elnökség végén beszámol a magyar kormány munkájáról is.
Mint írtuk, több fontos témáról fognak egyeztetni az eredetileg kétnaposra tervezett csúcson a tagállamok állam- és kormányfői. Az ukrajnai háború és a közel-keleti helyzet mellett átbeszélik, hogy miként készüljenek fel Donald Trump visszatérésére, valamint hogyan tudná Európa jobban megvédeni önmagát.