Karácsony Gergely a "mini-Dubaj"-al kapcsolatban keményen nekiment az orbáni oligarcháknak
Karácsony Gergely, Budapest főpolgármestere összefoglalta álláspontját Rákosrendezővel és a mini-Dubajjal kapcsolatban.
Szerinte a jogi helyzet, bár bonyolultnak tűnhet, teljesen egyértelmű: Budapestnek elővásárlási joga van és élni is fognak ezzel, hogy egy
„budapestieket szolgáló fejlesztés valósuljon meg Rákosrendezőn, mutyi helyett átlátható versennyel”.
A héten nagy közéleti vitát generált a rákosrendezői terület, ahol arab befektetők szeretnék felépíteni a mini-Dubaj néven elhíresült városrészt.
A szerződés nyilvánosságra kerülése után egyből elkezdtek üzengetni egymásnak a magyar politika résztvevői, a legnagyobb meglepetést azonban az jelentette, hogy Karácsony Gergely bejelentette, hogy a fővárosnak elővásárlási joga van és ezzel kíván is élni.
A főpolgármester most közösségi oldalán foglalta össze az álláspontját.
Budapest nem Bindzsisztán, de hogy Magyarországot azzá tették-e, az hamarosan kiderül. A mini-Dubaj vs. Parkváros vita végső soron erről szól. A jogi helyzet egyértelmű és világos, már ha Magyarországon van még a jognak érvénye
– kezdte Karácsony Gergely hosszú bejegyzését.
A főpolgármester kifejtette, hogy az adásvételi szerződésben az eladó magyar állam tájékoztatta az arab milliárdost, hogy Rákosrendező területére a Budapesti Távhőszolgáltató Zrt.-nek – jelenlegi nevén BKM – Budapesti Közművek Nonprofit Zrt.-nek – a Polgári Törvénykönyv alapján elővásárlási joga áll fenn. Ebből fakadóan az adásvételi szerződés szerint a vételár első részletének megfizetésére az arab befektető az attól számított tíz napon belül köteles, hogy az elővásárlási jogról való lemondásról szóló nyilatkozatokat a magyar állam a részére bemutatta, vagy az elővásárlási jog gyakorlására nyitva álló határidő eredménytelenül telt el.
Most szólok, nem fog eredménytelenül eltelni ez a bizonyos határidő
– tette hozz a főpolgármester.
A Magyar Nemzeti Vagyonkezelő szerint azonban a magyar kormány és az Egyesült Arab Emírségek kormánya közötti gazdasági együttműködésről szóló megállapodás szerint az ingatlan kizárólag olyan jogalany számára értékesíthető, amelyet az Egyesült Arab Emírségek vevőként kijelölt, így a főváros nem érvényesítheti elővásárlási jogát.
Karácsony Gergelynek azonban erre is van válasza.
A Legfelsőbb Bíróság 2009-ben jogértelmezést adott az elővásárlási jog gyakorlásával összefüggő egyes kérdésekről. Ennek megfelelően az elővásárlási jogosultság a teljes ingatlancsomagra vonatkozik. A fővárosnak tehát az egész rákosrendezői területre elővásárlási joga van, és ez semmiféle harmadik személy, se a magyar, se az egyesült arab emírátusokbéli kormány, sem semmilyen ilyen-olyan oligarcha kegyes jóváhagyásától nem függ. És pont
– jelentette ki a főpolgármester, aki kitér arra is, hogy a magyar állam volt az, amely évtizedeken keresztül hagyta lepusztulni a területet, ők viszont parkvárost hoznának létre Rákosrendezőn.
Az elővásárlási jog gyakorlására a magyar állam vagyonkezelőjének fel kell hívnia a Budapesti Közművek Zrt-t. Abban az esetben, ha az elővásárlási jogot megsérti a magyar állam, a fővárosi cég haladéktalanul pert indít a jogszabályoknak megfelelően az eladó, vagyis a magyar állam, és a vevő, vagyis az arab milliárdos ellen is
– tette hozzá és megjegyezte, hogy fel vannak arra készülve, hogy „a magyar kormány meg akarja sérteni a hatályos törvényeket, hogy az elővásárlási jogunkat kijátszva akarja odaadni Budapest aranytartalékát az arab befektetőnek”.
A főpolgármester szerint a jogi helyzet elsőre bonyolultnak tűnhet, de nem az, ugyanis tiszta és világos, hogy elővásárlási joguk van, amellyel élni is kívánnak, hogy a „Budapestet és a budapestieket szolgáló fejlesztés valósulhasson meg Rákosrendezőn, mutyi helyett átlátható versennyel.”