Magyarország az év végén végleg elveszíti az uniós támogatásai háromnegyedét
„Már semmi sem menti meg Magyarországot attól, hogy két hét múlva elveszítsen valamivel több mint egymilliárd eurót (több mint 400 milliárd forintot) a 2021-2027 közötti európai uniós támogatásából” – írja a Népszava.
A hatóságok két év alatt sem hajtották végre a Brüsszel által befagyasztott pénzek feloldásához kötött feltételeket, és a lap két forrásból is megerősített információi szerint „nem járt sikerrel a közérdekű vagyonkezelő alapítványokról hozott törvény novemberi módosítása”, azt az Európai Bizottság már most, a hét elején visszadobhatja.
Brüsszel még 2022 őszén fagyasztott be 6,3 milliárd eurónyi támogatást, egyben megtiltotta az uniós intézményeknek, hogy támogatást nyújtsanak a közérdekű vagyonkezelő alapítványoknak, illetve az általuk fenntartott jogi személyeknek.
Ezzel megfosztotta a 21 modellt váltott egyetemet attól a lehetőségtől, hogy a kifutó szerződéseiket követően részt vehessenek az Erasmus+ oktatási csereprogramban és a Horizont Európa kutatás-fejlesztési programban.
A döntést lényegében azzal indokolták, hogy a közösségi forrásokkal elkövetett magas szintű korrupció nagyrészt büntetlenül marad, ami veszélyezteti az európai támogatások szabályos elköltését.
A brüsszeli Bizottság tavaly decemberben értékelte a helyzetet, és megállapította, hogy Magyarország nem hajtott végre számos elvárt intézkedést; nehezményezték többek között, hogy a jogalkotók nem bővítették ki az európai uniós forrásokkal elkövetett visszaélések megszüntetésére létrehozott Integritás Hatóság jogosítványait.
A Népszava azt írja: ha jövőre és azután sem történik semmi, akkor „a következő évek végén is komoly támogatások fognak eltűnni a Magyarországnak megítélt fejlesztési alapból egészen addig, amíg a 6,3 milliárd eurónak végleg nyoma veszik”.