Dagad a botrány a kormány új típusú adóztatása miatt
A Magyar Könyvelők Országos Egyesülete is reagált arra, hogy a kormány törvényjavaslata szerint 2025-től minden évben az infláció mértékével számos adó automatikusan növekedne.
Közölték, hogy hiányzik az adórendszer kiszámíthatósága terén az, hogy legyen egy kormányprogram, amely válság esetére is megtervezi a költségvetési bevételi forrásokhoz szükséges közteherviselés mértékét.
Korábban már beszámoltunk arról, hogy a Pénzügyminisztérium parlamentnek benyújtott törvényjavaslata szerint 2025-től minden évben az infláció mértékével nőne a szeszes italok, dohánytermékek és üzemanyagok tételes jövedéki adója, továbbá a gépjárműadó, valamint a regisztrációs adó is.
Szerdán a parlamentnek benyújtott adótörvényjavaslat igazi innovációt vezet be az adók automatikus emelésére – írta a Bank360.
Ugyanis jövőre több adó és illeték mértéke minden évben automatikusan növekszik az infláció mértékével, anélkül, hogy a törvényeket újra módosítani kellene ehhez.
Azonban csütörtökön a Magyar Könyvelők Országos Egyesület jelezte: tiltakozik az igazított adózás ellen.
A közleményük szerint az adóemelések megállapítása nem függhet a Központi Statisztikai Hivataltól.
„Korai még lustaságból automatizmusokat alkalmazni, mert az adóemelés az adóemelés, ahol hatástanulmánynak és társadalmi egyeztetésnek lenne helye. Az adóemelést nem generálhatja a KSH! Ezért az MKOE tiltakozik a Központi Statisztikai Hivatal adatai alapján megállapított adómértékek ellen!”
A MKOE szerint hiányzik az adórendszer kiszámíthatósága terén az, hogy
legyen egy kormányprogram, ami – válság esetére is – megtervezi a költségvetési bevételi forrásokhoz szükséges közteherviselés mértékét.
„Az adókat a könyvelők vallják be. Sem a mértékek, se az adóügyintézés téren nincs még itt az automatizálás ideje”
– fogalmaztak, majd közleményüket úgy zárták, hogy ezért az MKOE követeli a KSH-hoz igazított adózást célzó javaslat teljes visszavonását és az adómértékek jogalkotó általi tételes meghatározását.