Uniós külügyi főképviselő: Az Európai Unió tagországainak tiszteletben kell tartaniuk a Nemzetközi Büntetőbíróság határozatait
Az Európai Unió tagországainak tiszteletben kell tartaniuk a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) határozatait, beleértve a Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök ellen kiadott elfogatóparancsot is, jelentette ki az uniós külügyi és biztonságpolitikai főképviselő Brüsszelben csütörtökön.
Bár Josep Borrell nem nevezte meg konkrétan hazánkat, minden bizonnyal Magyarországra utalt, mivel Orbán Viktor múlt hét pénteken meghívta Netanjahut az országba, hogy így fejezze ki ellenszegülését a Nemzetközi Büntetőbíróság döntésével kapcsolatban. Erről a valójában tét nélküli provokációról itt írtunk bővebben.
Az ICC november 21-én adott ki elfogatóparancsot Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök, Joáv Galant nemrégiben leváltott védelmi miniszter, valamint Mohamed ed-Deif, a Hamász iszlamista terrorszervezet katonai szárnyának főparancsnoka ellen emberiesség elleni és háborús bűncselekmények miatt.
Borrell azt mondta, „nem szabad aláásni” a Nemzetközi Büntetőbíróságot, ugyanis „ez az egyetlen módja a globális igazságszolgáltatásnak, ez az egyetlen módja az elszámoltathatóságnak”.
Orbán Viktor péntek reggel a Kossuth rádióban arról is beszélt, hogy az ítélet egy politikai döntés volt, Borrell azonban ezt is cáfolta, amikor azt mondta, az ICC ítéletei nem politikai jellegűek, és a jogi testületet köztiszteletben álló bírák alkotják, akik a szakma legjobbjai.
Borrell azt is visszautasította, hogy ez egy antiszemita döntés lett volna, szerinte semmi köze ehhez, csupán „az igazság kereséséről van szó a világ színpadán”.
„Európa becsülete múlik azon, hogy teljes mértékben végrehajtsa a Nemzetközi Büntetőbíróság határozatát. Ha nem ez a helyzet, akkor a jövő nem lesz túl jó az igazságszolgáltatás számára”
- hívta fel a figyelmet. (MTI)