Orosz Anna: Semjén Zsolt válaszadás helyett simogatott és fogdosott!
„Nőként nagyon rossz a parlamentben lenni” – mondta Orosz Anna, a Momentum országgyűlési képviselője a Republikon Intézet Nők a politikában, nők a közéletben című rendezvényen. A politikus szerint a kegyelmi ügyre vonatkozó kérdéseire nem válaszokat, hanem simogatást kapott.
Novák Katalin és Varga Judit lemondása után, nyilvánvalóan nem véletlenül, a Horn Gábor vezette Republikon Intézet Nők a politikában, nők a közéletben címmel hirdette meg közéleti eseményét. Horn Gábor azt mondta, hogy Varga Juditot is meghívták az eseményre, de sajnálatos módon nem jött el. A Republikon Intézet vezetője kiemelte, hogy egyetlen nő sincs a kormányban, és a döntéshozatalban is nagyon kevesen vesznek részt, ennek ellenére nem ért egyet a női kvótákkal.
Schlanger Márton, a Republikon Intézet kutatója egy felmérést idézve arról beszélt, hogy a férfiak 47, a nők csupán 37 százalékát érdekli a politika, a kutatások szerint még Törökországban is magasabb az arány.
A magyar nők politika iránti érdeklődési szintje alacsony, de a részvételi hajlandóságuk mégis magasabb a választásokon.
A mérés szerint a jelenlegi magyar pártok által kevésbé érzik magukat reprezentálva.
A nők között magasabb arányban találhatóak a hívő, vallásos világnézetűek.
„A férfi dolga az, hogy pénzt keressen, a feleségeknek a háztartással és a gyerekekkel kellene foglalkozni”
– erről kérdezték az embereket egy kutatásban, amivel 2021-ben még 36, 2022-ben már a 43 százaléka értett egyet a megkérdezetteknek.
„A teljesítményben hiszek”
Benyó Rita, újságíró, a rendezvény moderátora szerint az elmúlt 15 évben nem változott a nők hajlandósága arra vonatkozóan, hogy belépjenek a politikába.
Nem vagyok híve a női kvótának, liberálisként a teljesítményben hiszek
– mondta Baranyi Krisztina ferencvárosi polgármester, hozzátéve, hogy sokszor tapasztalja a politikában annak a hátrányát, hogy nő, miközben újra és újra rácsodálkozik az érintett helyzetekre.
A bejutás miatt látom értelmét a női kvótának, de a pályám kezdetén a hiúságom is azt mondatta velem, hogy hagyjatok békén a kvótátokkkal. A belépéshez jó, mert akkor a nők között is körül kell nézni, ha egy feladatról van szó, de ha valaki egy testület tagja, akkor már nincs szükség a kvótára, a tehetség és a munka szerepe felértékelődik
– mondta Lendvai Ildikó.
Szabó Tímea, a Párbeszéd országgyűlési képviselője és társelnöke egyetért azzal, hogy a lehetőséget meg kell adni a nőknek.
Úgy látja, hogy a társadalom a kvóta miatt ébredt rá, hogy mennyi tehetséges nő van a politikában, ezáltal pedig a közélet is jobbá vált. Ezt tapasztalta Németország, Franciaország és Dánia esetében.
„Kvótahívő vagyok ”
– mondta Szabó Tímea, hozzátéve, hogy ez nem cél, hanem sokkal inkább egy eszköz.
Orosz Anna, a Momentum alelnöke és országgyűlési képviselője szerint nehéz levetkőzni a hagyományos női szerepeket.
Ő több férfi óvodapedagógust vagy női biológust szeretne látni.
„A női politikusok sikeresek, és szeretik őket a választók”
„A választókban paradigmaváltás ment végbe, ma már szívesen választanak nőt” – fűzte hozzá Szabó Tímea, aki szerint egyre több női vezető van a pártoknál, akikkel a választói igényekre reflektálnak a pártok.
Orbán Viktor tudatosan választotta Novák Katalint államfőnek, a társadalmi igényre reagált
– tette hozzá. A ferencvárosi polgármester szerint a választók több mint fele nő, de azok száma, akik a politikával aktívan foglalkoznak, elenyésző.
Orosz Anna ezzel nem értett egyet, szerinte sokszor nem tudjuk, hogy amivel a nők foglalkoznak, az éppen maga a politika. Úgy véli, elég, ha csak az akkugyárakra vagy az oktatással foglalkozó édesanyákra gondolunk.
A női politikusok sikeresek, és szeretik őket a választók
– jelentette ki Orosz Anna.
Lendvai Ildikó szerint ennek ellenére van mit tenni a közéletben, mert a jelentősebb bizottságokban, pozíciókban még mindig alulreprezentáltak a nők.
Nekem csak előnyöm volt abból, hogy nő vagyok. A férfiak mezőnyében észre lehetett venni
– tette hozzá a szocialisták volt elnöke.
„Simogatott a parlament folyosóján”
„Nőként nagyon rossz a parlamentben lenni”
– mondta Orosz Anna, hozzátéve, hogy hétfőn a parlament folyosóján kérdezte Semjén Zsoltot a kegyelmi ügyről, aki szerinte válasz helyett simogatta, és amikor ezt számonkérte a miniszterelnök-helyettesen, Semjén azt mondta neki, hogy ő, vagyis Orosz Anna ment hozzá túl közel.
A rendezvényen részt vevő politikusok egyetértettek abban, hogy az Országgyűlésben már nem kapnak nemükre vonatkozó megjegyzéseket, mert ma már a kormánypropaganda foglalkozik a lejáratásukkal.
Áder János engedett volna-e Balog Zoltánnak, összeomlott-e volna úgy, mint Novák Katalin?
– tette fel a kérdést Baranyi Krisztina.
„Nemtől függetlenül mindenki Orbán Viktor felé néz“
– reagált Orosz Anna, aki úgy véli, hogy nemtől függetlenül bárki kegyelmet adott volna az adott ügyben.
Novák Katalin veszélyt jelentett Orbán Viktor miniszterelnöki székére, ezért lett köztársasági elnök
– mondta a Párbeszéd társelnöke. Lendvai Ildikó gendersemleges történetnek tartja a kegyelmi botrányt, és mindenkit arra biztatott, hogy lépjen be a politikába.
A youtuberek sikerének titka
Kovalcsik Ildikó, vagy ahogyan egy ország ismeri, Lilu szerint az RTL-nél sosem volt releváns, hogy valaki férfi vagy női műsorvezető, és azért, mert nő, nem érték hátrányok.
Pardavi Márta, a Magyar Helsinki Bizottság elnöke a második panelbeszélgetésben azt mondta, hogy a magyar civil szférában azért van sok nő, mert képesek megtalálni a helyüket egy olyan közegben, ahol jól lehet együttműködni.
Nem surlódásmentesen, de a problémákat ki lehet mondani.
Pető Andrea történész szerint nagyon fontos beszélgetni a nők helyzetéről a közéletben, mert fordulóponthoz érkezett a magyar politikai élet Novák Katalin és Varga Judit lemondásával.
Úgy véli, hogy a női politizálásnak van egy jelentős hagyománya, de ez ellentmond a pártkatonastátusznak, a botrány pedig ennek a két elemnek a találkozása.
Kijelentette, hogy újfajta politikai nyelvre van szükség, mert a jelenlegi működésképtelen.
Szemán Dénes pszichológushoz többségében férfiak fordulnak a problémáikkal.
A szakember szerint ők nehezen azonosítják a nemi szerepeikkel összefüggő problémáikat, éppen ezért a maszkulinitás megerősítésére van igény a részükről, miközben minél jobban ragaszkodik valaki a hagyományos nemi szerepekhez, annál nagyobb szorongással kell szembenéznie.
A lehetőség mindenkinek adott, a közvetlen főnökeim mind nők. A 25 éves pályafutásom alatt két fiút szültem, hogy mikor térek vissza, mindig az én döntésem volt. Volt szoptatós kisszobám, minden, amire szükségem volt
– mondta Kovalcsik Ildikó Lilu a nők helyzetéről a médiában.
Milyen dolog az, hogy a médiában a nőket íróként és szereplőként is alig látjuk. A fiatal újságírónőknek támogatást kell kapniuk
– reagált Pardavi Márta.
Kovalcsik Ildikó Lilu úgy véli, hogy nem mindig az anyagi támogatás a legfontosabb, mert a biztonság legalább olyan jelentős szerepet tölt be egy munkahelyen.
Pető Andrea történész szerint sok nő azért támogatja az illiberális politikákat, mert létező problémákra adtak választ nekik, de ez most a lemondásokkal összedőlt, miközben az ellenzéknek még mindig nincs ajánlata.
Szerencsésnek tartja, hogy az illiberális politika beszédtémává tette a gendert, mert már nem csak egy szűk réteg, hanem az egész ország beszél erről.
Kovalcsik Ildikó Lilu az influenszerek tüntetésére is felhívta figyelmet, mondván, hogy a szervezőktől tanulni kellene, nem pedig lesajnálni őket annyival, hogy csak youtuberek.
Pardavi Márta szerint a hitelesség és az őszinteség állt az influenszerek demonstrációjának sikere mögött.
A Helsinki Bizottság elnöke azt mondta, hogy tüntetés megmutatta a fiatalok érdeklődését a közügyek iránt.