Repülőrajt?...Németország most földbe döngölheti Orbán Viktor ígéretét
Orbán Viktor ígérete szerint idén csodás év előtt állnak a magyarok. Azonban most ezt teljesen romba döntheti a német gazdaság, amely már második éve zsugorodik. Erre 1950 óta csak egyszer volt példa.
A hivatalos adatok szerint a bruttó hazai termék tavaly 0,2 százalékkal csökkent, miután 2023-ban 0,3-del esett vissza. A német gazdaság problémái két csatornán hatnak a magyarra, és a Gránit Alapkezelő vezető közgazdásza szerint a magyar gazdaság növekedésének meghatározó tényezője az export alakulása, ezt csak ideig-óráig tudja a belső kereslet kompenzálni.
„A német gazdaság tavaly kismértékű recessziót szenvedett el. Érdemes azonban a teljesítményt nem csak egy év adatai alapján vizsgálni, azaz kicsit hosszabban is visszatekinteni a múltba” – mondta az Indexnek Regős Gábor, a Gránit Alapkezelő vezető közgazdásza azzal kapcsolatban, hogy Németország gazdasága több mint két évtized óta először zsugorodott a második egymást követő évben, ami rávilágít arra, hogy a februári előrehozott választások után milyen kihívásokkal kell szembenéznie a következő kormánynak.
A német gazdaság már a koronavírus megjelenését megelőzően döcögni kezdett: egy kedvező konjunkturális környezetben az éves növekedése 2018-ban és 2019-ben csupán 1 százalék körül alakult. Azóta a környezet kedvezőtlenebbé vált, válságok sora jelent meg.
Az elemző szerint a tavalyi GDP azt jelenti, hogy a német gazdaság teljesítménye 2024-ben a 2019-es szinten van. Összehasonlításképp: az elmúlt években válságok sorától szenvedő gazdaság teljesítménye 2024-ben a 2019-es szintet nagyjából 6,5 százalékkal haladhatta meg.
A politikai instabilitás csak tetézi a problémákat Érdemes külön is kiemelni, hogy a választók gyakorlatilag már konstans politikai instabilitás mellett készülnek ismét az urnákhoz járulni Európa legnagyobb gazdaságában.
A hivatalos adatok szerint a bruttó hazai termék tavaly 0,2 százalékkal csökkent, miután 2023-ban 0,3-del esett vissza. Ilyen két évre az 1950-es évek óta mindössze csak 2002-ben és 2003-ban volt példa.
A német gazdaságra nagy nyomás nehezedik, vállalatai a visszafogott belföldi kereslettel, az emelkedő energiaárakkal és a kínai import által okozott kíméletlen versennyel néznek szembe. Regős Gábor szerint a német gazdaságnak több problémája is van – ezek pedig legjobban az ipari teljesítményben képeződnek le. Az egyik rész a túlzottan szigorú költségvetési politikából ered.
Már 2018 környékén többlettel rendelkezett a német költségvetés – miközben növekedés alig volt. Most alacsony a költségvetési hiány, azaz ebből az irányból nem érkezik pozitív impulzus a német gazdaságba, sőt az infrastruktúra fejlesztése elmaradozott, ami rontja a versenyképességet.
„A versenyképesség terén a német vállalatok is lemaradtak – az innovatívabb vállalatokat jellemzően nem Németországban kell keresnünk, az új technológiák fejlesztésében nem Németország (és nem Európa) jár az élen” – összegezte a Gránit Alapkezelő vezető közgazdásza.
https://index.hu/gazdasag/2025/01/16/orban-viktor-nemetorszag-kereskedelem-gdp-novekedes/