Itt az újabb közvéleménykutatás: Csak a Tisza Párt és a Fidesz-KDNP jutna be a parlamentbe, a DK és a Mi Hazánk is búcsúzna a magyar politikától
FRISS!
A Tisza Párt mágnesként vonzza magához a kormányváltást akaró szavazókat, a parlamenti ellenzéki pártok kétségbeesettek, a Fidesz már beárazta az eljelentéktelenedésüket és az új erőviszonyokra válaszolva épít stratégiát.
Alaposan felbolydult a magyar közélet, miután a HVG közzétette a Medián új közvélemény-kutatását, amely szerint júliusról szeptemberre tovább szűkült a Fidesz és a Tisza Párt közötti különbség:
- a teljes szavazókorú népességben 11-ről 5 százalékpontra,
- a választani tudó biztos szavazók körében pedig 12-ről 4 százalékpontra csökkent a két párt közötti távolság.
Sokkal szemléletesebb, ha az adatokat úgy tekintjük, hogy a választani tudó biztos szavazóknál a Fidesz-KDNP 43 százalékon áll, míg a Tisza Párt 39 százalékon.
2010 óta egyetlen ellenzéki párt sem tudott ilyen közel kerülni a kormánypártokhoz. Magyar Péter pártjának előretörése úgy is látványos, ha azt is figyelembe vesszük, hogy a júniusi európai parlamenti választáson elért eredménye (29,60 százalék) óta vagy 9 százalékot erősödött.
Ami szintén látszik, és árulkodik a pártpolitikai viszonyokról, hogy a Tisza Párt nem a kormányoldalról vitt szavazatokat az elmúlt hetekben, hanem a régi ellenzéki pártoktól (legalábbis a Medián-kutatás alapján).
A Fidesz-KDNP 44,82 százalékot ért el az európai parlamenti választáson, míg a Medián mostani felmérése alapján 43 százalékon áll a választani tudó biztos szavazóknál.
A kormányoldal tehát őrzi a táborát, ugyanakkor erősödni sem tudott, márpedig a Fidesz-KDNP-nek szüksége lesz 2026-ig plusz szavazatokra a Tisza ellen, ha utóbbinak továbbra is működik majd az ellenzéki szívóereje (és ugye az sem zárható ki, hogy lesz lemorzsolódás a kormányoldalon is).
Az átrendeződésnek a hagyományos, régi ellenzéki pártok a legnagyobb vesztesei, a Medián-kutatás szerint a Tiszán kívül egyikőjük sem éri el a parlamentbe jutáshoz szükséges 5 százalékos küszöböt.
A leglátványosabb visszaesés a Demokratikus Koalíció esetében könyvelhető el, mivel a választások után önmagában is 8-9 százalékot mértek neki, most pedig csak 2-3 százalékot.
A júliusban megjelent Medián-kutatás még 7 százalékra mérte a Mi Hazánkat a választani tudó, biztos szavazók körében, de már ők is 5 százalék alatt (4 százalék) vannak.