FRISS: Ha most vasárnap lennének a választások akkor csak a Fidesz, a Tisza és egy fővel a DK küldhetne képviselőt a parlamentbe
Közvéleménykutatás.
A Závecz Research szeptember végi kutatása alapján közelebb került egymáshoz a Fidesz és a Tisza Párt támogatottsága, az augusztus végi 6 százalékpontos különbség mostanra 4 százalékpontra szűkült.
A teljes népesség körében a kormánypártnak 26-ról 25 százalékra csökkent, az ellenzéki pártnak 20-ról 21 százalékra emelkedett a tábora.
300 ezer főre szűkült Fidesz és a Tisza Párt szavazótáborai közötti különbség.
A Demokratikus Koalíciónak 5, a Mi Hazánknak 4, a Kétfarkú Kutyapártnak 3 százalékos a tábora.
A pártnélküliek aránya valamelyest emelkedett kora ősszel, 29-ről 32 százalékra – olvasható a Závecz Research legfrissebb kutatásában.
A biztos elmenetelt ígérő pártot választók körében a Fidesz 39 százalékon áll, s ebben a csoportban is közel került hozzá a Tisza Párt, táboruk 35 százalék.
A Demokratikus Koalíció a bejutási küszöbérték felett található 7 százalékkal, és még talán a Mi Hazánk is esélyes lenne a parlamentbe való bejutásra, ugyanis 5 százalékon állnak.
A Kétfarkú Kutyapárt ebben az aktív választói csoportban 4 százalékos, a Momentum 3 százalékos.
A Fidesz és a Tisza Párt szoros versenyének következménye, hogy vannak olyan társadalmi-demográfiai csoportok, amelyekben az ellenzéki párt már megelőzte a kormányoldalt.
A legmarkánsabb eltérés a 40 év alattiak csoportjában található, itt a Tisza 28 százalékon áll, a Fidesz pedig csak 20 százalékon.
Előnyben van az ellenzéki párt a fővárosban is, 20 százalékos táborral, míg a Fideszt 16 százalék támogatja. Itt a Demokratikus Koalíció is viszonylag kedvező eredményt, 13 százalékot ér el.
Az érettségizettek, a diplomások, a negyvenes-ötvenes korosztályok, a megyeszékhelyek, megyei jogú városok lakossági csoportjaiban is beérte a Tisza Párt a Fideszt, mindegyikben lényegében azonos méretű a táboruk.
A kormánypárt viszont továbbra is vezet a Tisza Párttal szemben a 60 év felettiek körében, az alapfokú végzettségűeknél és a szakmunkás képzettségűeknél.
Szerény előnye van továbbá a Fidesznek a kis- és közepes vidéki városokban, de a falvakban egyértelmű a fölénye.
Az adatfelvétel 2024. szeptember 28. és október 8. között zajlott, 1000 főt kérdeztek.