Rendkívüli bejelentést tett a kormány!
Indul a pénzpumpa,
Gyaníthatóan a nemrég felvett kínai hitelből.
A magyar kormány célja a hazai mikro-, kis- és középvállalkozások versenyképességének növelése, ezt szolgája a Demján Sándor-program, amelynek keretében most a GINOP-források könnyebb elérhetőségét biztosító változtatásokról döntöttünk – hívta fel erre a figyelmet a kis- és középvállalkozások fejlesztéséért és technológiáért felelős államtitkár.
Most összesen 10 pontban változtatnak.
„2025 a vállalkozások éve kell hogy legyen”
– összegezte Szabados Richárd, a kis- és középvállalkozások fejlesztéséért és technológiáért felelős államtitkár azt, hogy a tavaly ősszel indult Új Gazdaságpolitikai Akcióterv egyik kiemelt pillére a vállalkozások méretugrását elősegíteni hivatott Demján Sándor-program.
A programon keresztül idén a kormány összesen több mint 1400 milliárd forint forrást juttat a gazdaságba.
A program része az uniós programok felgyorsítása, ezért módosították a GINOP Plusz KKV Technológia Plusz Hitelprogramok feltételeit. Ezzel a lépéssel a kormány abban bízik, hogy még nagyobb lesz az elérése a programnak.
Emlékezetes, hogy a Demján Sándor 1+1 KKV Beruházás-élénkítő Támogatási Programra az elmúlt öt hétben több mint 6500 vállalkozó regisztrált, ez is mutatja, hogy a vállalkozásoknak szándékukban áll beruházást indítani, új eszközöket beszerezni, és ebben támogatni szeretnék őket.
Mutatjuk a részleteket
A GINOP Plusz-1.4.3-24 KKV Technológia Plusz Hitelprogram április óta igényelhető 155 milliárd forintos keretösszeggel mikro-, kis- és középvállalkozások számára az ország nagy részén, míg Budapesten 75 milliárd forintos keretösszeggel október vége óta érhető el a GINOP Plusz-1.4.4-24 hitelprogram. Mindkét konstrukció nullaszázalékos kamatozású hitelt nyújt.
A program elsődleges célja, hogy ösztönözze a hazai tulajdonú KKV-k beruházásait, támogassa azok technológiai és szervezeti megújulását.
A termékek paraméterei a vállalkozásoktól érkező visszajelzések alapján már tavaly módosításra kerültek, még szélesebb kör számára váltak elérhetővé. Ennek keretében az igényelhető kölcsönösszeg minimummértékét lecsökkentettük 5 millió forintra, és több megvalósítási helyszín megjelölését is lehetővé tettük.
A pályázók körét is kibővítették az építőipari vállalatok beengedésével, illetve a minimum elvárt foglalkoztatotti létszámot egy főre csökkentették. Elszámolhatóvá tették az ingatlankorszerűsítésre, -felújításra, -bővítésre és -átalakításra vonatkozó költségeket, illetve a beruházáshoz kapcsolódó készletbeszerzés költségeit is.
„A célunk, hogy még több vállalkozás számára tegyük elérhetővé a programot, ezért újabb egyszerűsítéseket vezetünk be” – mondta az államtitkár. Így szerdától a következő kedvező módosítások kerülnek átvezetésre a két hiteltermék esetében:
- Először is megemelik az igényelhető hitelösszeget: a Budapesten kívüli projektek esetén 100 millió forintról 150 millió forintra, míg budapesti fejlesztés esetén 50 millió forintról 75 millió forintra.
- Tárgyi eszközök beszerzésére vonatkozóan 100 százalék (szállítói) előleget nyújtanak az eddigi 50 százalékkal szemben.
- Eltörlik a minimális létszámra vonatkozó elvárást, tehát 0 fős cégek is pályázhatnak a hitelre, és az egyéni vállalkozóknak is elérhető.
- Jelenleg csak ingatlan átalakítására, bővítésére, felújítására, korszerűsítésére használható fel a hitel. A módosítással a Budapesten kívüli projektek esetében megengedik az új ingatlan építését is.
- Törlik a tárgyi eszközökre vonatkozó VTSZ-korlátozásokat, így kis túlzással bármilyen eszköz beszerezhető lesz a hitel keretében.
- Az infokommunikációs (vagy digitális) eszközök arányát az összköltség maximum 40 százalékára emelik (korábban a beszerzett eszközökön belül azok 30 százalékáig volt megengedett).
- Az egyéb elszámolhatósági belső korlátokat összevonták, egyszerűsítették a projektek hatékonyabb tervezése érdekében.
- A projektek megvalósításának határidejét 18-ról 24 hónapra növelték, amely indokolt esetben továbbra is 6 hónappal meghosszabbítható.
- Induló, egy teljes lezárt üzleti évvel nem rendelkező vállalkozások is jogosultak lesznek pályázni legfeljebb 25 millió forint erejéig
- Talán az egyik legfontosabb módosítás, hogy azon vállalkozások is pályázhatnak majd, amelyek korábban már támogatásban részesültek a GINOP Plusz 1. prioritás felhívásai keretében.
A hitel felhasználható új eszközök beszerzésére, így gépek, informatikai eszközök vagy megújuló energiaforrást hasznosító, azaz a zöldenergiát támogató technológiák, eszközök megvásárlására (például napelemekre), valamint a projekttel összefüggő immateriális javak beszerzésére és elektromosjármű-beszerzésre is.
Emellett igénybe vehetők képzési és tanácsadási szolgáltatások is, továbbá ingatlannal kapcsolatos beruházásokra is fordíthatók. A módosított programok célja, hogy még könnyebben elérhető és még rugalmasabb finanszírozást biztosítsanak a hazai vállalkozások számára.
Végezetül érdemes kiemelni, decemberben Szabados Richárd jelentette be, hogy 48 milliárd forint vissza nem térítendő, eszközbeszerzési és technológiafejlesztési támogatásra pályázhatnak a mikro, kis- és középvállalatok a Demján Sándor „1+1” KKV Beruházás-élénkítő Támogatási Program keretében.