Lengyel miniszterelnök: „Zelenszkij, ne barátkozz túlságosan Németországgal!”
A szokatlan megállapítást a miniszterelnök nem részletezte, de nem nehéz dekódolni, hogy az Angela Merkel és Vlagyimir Putyin között 16 éven át virágzó szoros kapcsolatokra, az orosz-német energetikai, pénzügyi és autógyártási hálózatok kiépítésére célozhatott.
Az intelem azért is újszerű, mert két NATO-szövetséges, Berlin és Varsó viszályát jelzi egy kívülálló felé.
(Tény-ellenőrzés: az Ukrajnának nyújtott uniós támogatások összértéke már meghaladja a 85 milliárd eurót. A Németország által biztosított katonai szállítások részletes listáját cikkünk végén találják.)
Lengyelország jobb szövetségese Ukrajnának, mint Németország?
Az október 15-i parlamenti választások előtti magasra izzított közhangulatban a kormányzó Jog és Igazságosság (PiS) párt katowicei gyűlésen hangzott el a közvetlen üzenet Zelenszkij címére.
Én megértem, hogy Zelenszkij elnöknek most úgy tűnik, hogy szoros szövetséget kell majd kötnie Németországgal. Hadd figyelmeztesselek, Németország mindig a közép-európai országok feje fölött akar együttműködni az oroszokkal.
Mateusz Morawieczki lengyel miniszterelnök
2023 október 1.
Morawiecki hangsúlyozta, hogy Lengyelország mindig is támogatta Ukrajnát az orosz invázió után. (Varsó jórészt korábbi orosz fegyvertípusokkal, páncélosokkal, vadászgépekkel, valamint tüzérségi lőszerrel segítette Ukrajnát.)
"Lengyelország befogadott több millió ukránt a tetői alá, mi segítettünk a legtöbbet abban az időben, amikor a németek még csak 5,000 sisakot akartak küldeni az ostromlott Kijevbe"
- mondta a lengyel kormányfő.
„Érdemes, hogy ezt észben tartsa Zelenszkij elnök úr”
– tette hozzá.
Dúl a harc, hogy ki a nagyobb barátja Ukrajnának: a kormány vagy az ellenzék
Ugyanaznap Morawiecki ellenfele, Donald Tusk volt miniszterelnök hatalmas tömeget gyűjtött egybe varsói nagygyűlésén.
Tusk felszólította a lengyel kormányt, hogy nyújtson törésmentes katonai segítséget Ukrajnának. Kijelentései nem sokkal azután hangzottak el, hogy Morawiecki bejelentette, hogy Lengyelország leállítja a fegyverek küldését Ukrajnának, hogy saját biztonsági szükségleteire összpontosítson.
A lengyel tisztviselők később tisztázták, hogy Lengyelország teljesíteni fogja a megállapodott fegyverszállítások mindegyikét.
Morawiecki a katowicei gyűlésen megvédte Lengyelország azon döntését is, hogy meghosszabbítja az ukrán gabonaimport tilalmát, miután az Európai Bizottság megszüntette az embargót.
„Megvédjük a lengyel mezőgazdaságot az ukrán agro-oligarchákkal szemben” – magyarázta a kormány álláspontját Morawiecki.