Lengyel kormányfő: Akik az igazságszolgáltatás elől menekülnek diktátorok és politikus bűnözők, most Lukasenka és Orbán között választhatnak
„Akik loptak és korruptak voltak, azok a hozzájuk hasonlók szárnyai alatt keresnek menedéket. Ez a korrupt Putyin-párti politikusok és politikai körök szolidaritása”
- mondta Donald Tusk lengyel miniszterelnök annak kapcsán, hogy Magyarország politikai menedékjogot adott Marcin Romanowski korábbi lengyel miniszterhelyettesnek, akit a lengyel ügyészség az állami vagyon megkárosításával és szervezett bűnözői csoportban való részvétellel vádol, és európai elfogatóparancsot adtak ki ellene.
Tusk szerint a magyar döntés „egy nagyon szomorú vége a magyar uniós elnökségnek, tele furcsa eseményekkel”.
„Nem számítottam arra, hogy azok a hivatalnokok, akik az igazságszolgáltatás elől menekülnek, most Lukasenko és Orbán között választhatnak”
– mondta Tusk.
A legnagyobb lengyel politikai napilap, a Gazeta Wyborcza pénteki karikatúrája is ehhez kapcsolódik:
Jarosław Kaczyński, az ellenzéki PiS, Romanowski pártjának elnöke viszont egészen más hangnemben kommentálta az ügyet a Szejmben.
Szerinte Romanowski nem az igazságszolgáltatást akarja elkerülni, csak azokat az embereket, akik olyan helyen vannak, ahol nem kellene lenniük – utalt a lengyel főügyészség mostani vezetésére, melyet a PiS nem ismer el.
Kaczyński szerint
„bárki, aki ezeknek az embereknek a kezében van, rendkívüli veszélynek van kitéve, beleértve a kínzást és az élete elvesztését is”.
Romanowski, a korábbi lengyel igazságyügyi miniszterhelyettesről csütörtökön derült ki, hogy Magyarországon van, és már meg is kapta a politikai menedékjogot - hasonlóan Gruevszki volt macedón miniszterelnökhoz, akit szintén a Fidesz szövetségeseként szöktettek 2016-ban magyar diplomataautóval az igazságszolgáltatás elől Magyarországra.
Gulyás Gergely a Romanowski-ügy kapcsán azt állította, hogy „mi nem avatkozunk be más országok belpolitikájába, pláne nem úgy, ahogy mások szoktak a miénkbe”, de
„ki kell mondani: Lengyelországban jogállamisági válsághelyzet állt elő a tavalyi választás után a Tusk-kormány cselekedetei következtében”.
A menedékjog megadása miatt Varsóban bekérették a magyar nagykövetet, az Európai Bizottság pedig a szóvivője útján jelezte, hogy a menedékjoggal kapcsolatban minden uniós tagállamban olyan szintű az alapvető jogok és szabadságjogok védelme, hogy minden ország biztonságosnak számít.
Egy uniós ország csak nagyon kivételes körülmények között ismerheti el a másik tagállam által benyújtott menedékkérelmeket.