Bódis Kriszta tűpontos írása Tarr Zoltán feleségének a kirúgásának az ügyében
Véleménycikk.
Tarr Zoltán feleségének kirúgása és Lázár János indoklásával kapcsolatban: Az intézkedés és a posztban kifejtett álláspont több szempontból is kritikát érdemel, különös tekintettel a kormány és az állam közötti viszonyra, a közszolgálat természetére, valamint az etikai és szakmai megfontolásokra.
Az alábbiakban ezeket részletesen elemzem:
1. Az állam és a kormány összemosása
• A bejegyzésben a szerző látszólag azonosítja a kormányt és az államot, amikor azt sugallja, hogy a “kormány ellen hergelő kampány” összeegyeztethetetlen a közszolgálattal. Ez a megközelítés problematikus, mert a közszolgálat az államot, nem pedig a mindenkori kormányt szolgálja.
• A közszolgálati tisztviselőknek lojalitással kell viseltetniük az állam intézményei és jogrendje iránt, de ez nem jelentheti azt, hogy kritikátlanul támogatniuk kell a kormány politikáját. Az állam feletti szuverenitás ugyanis nem a kormány kizárólagos joga, hanem az alkotmányos rendszeré.
2. Politikai véleménynyilvánítás korlátozása
• A bejegyzés burkoltan azt állítja, hogy egy kormánytisztviselő magánemberként nem vehet részt a kormány politikáját kritizáló tevékenységben. Ez azonban sértheti az egyén alapvető jogait, különösen a szólásszabadságot.
• Bár valóban vannak a közszolgálati szereppel összefüggő korlátozások (pl. a pártpolitikai szerepvállalásban), ezek nem terjedhetnek ki arra, hogy valaki teljesen lemondjon a politikai véleménynyilvánítás szabadságáról.
3. A személyes támadás és etikai kérdések
• A bejegyzésben megnevezik az érintettet (Jékely Berta), valamint burkoltan utalnak a házastársa politikai szerepvállalására is. Ez nemcsak etikailag aggályos, hanem sértheti az érintett magánélethez való jogát is. Egy ilyen helyzetet alapvetően diszkréten kellene kezelni, nem pedig nyilvános fórumon személyes célzásokkal súlyosbítani.
• Továbbá a házastárs politikai szerepvállalását összekapcsolni a kormánytisztviselő munkájával erősen problematikus, mert az egyén szakmai megítélését nem befolyásolhatják mások politikai tevékenységei.
4. A lefokozás indoklása
• A bejegyzésben megemlített „szakmai okok” és „átszervezés” magyarázata gyenge lábakon áll, különösen annak fényében, hogy az író hangsúlyosan kitér a politikai aktivitásra. Ez az érvelés ellentmondásos: ha a lefokozás kizárólag szakmai okok miatt történt volna, nem lenne szükséges a politikai tevékenység részletezésére.
• A szakmai döntéseket egyértelműen el kellene választani a politikai vitáktól, mert a kettő összemosása aláássa az állami szervezetek szakmai függetlenségét.
5. Burkolt fenyegetés
• A záró mondat („Nem kötelező a kormánynak dolgozni, bizonyára a piacon is szükség van ilyen jó szakemberekre.”) burkolt fenyegetésként is értelmezhető. Ez nemcsak stílustalan, hanem méltatlan is egy magas rangú vezetőhöz, aki az állam intézményeit képviseli.
• Ez a megjegyzés ráadásul tovább erősíti azt a látszatot, hogy a közszolgálatot a kormány lojalitásának mércéje alapján ítélik meg, nem pedig szakmai kompetenciák alapján.
Lázár posztja nem megfelelő módon kezeli az állam és a kormány közötti különbséget, miközben olyan etikai kérdéseket vet fel, amelyek sérthetik az érintett jogait. A közszolgálatot az állam jogszerű működéséért és a társadalom érdekeiért kell végezni, nem pedig a mindenkori kormány politikai érdekének feltétlen kiszolgálásáért. Egy miniszternek nagyobb hangsúlyt kellene fektetnie a szakmaiságra, a személyiségi jogok tiszteletben tartására, és arra, hogy a politikai vitákat ne a közszolgálat eszközeivel próbálja meg rendezni.
Szerző.
Bódis Kriszta public